Bosna Hersek İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2014’ten bu yana yarım milyon vatandaş Bosna Hersek’i terk ederek başka ülkelerde yaşamaya başladı.

Verilere göre sadece bu yılın ilk altı ayında 85 bin vatandaş daha ülkeyi terk etti. Dil kurslarında en çok rağbet gören dilin Almanca olduğu ülkeden ayrılanların büyük bir kısmı çalışmak üzere Almanya ve Avusturya’ya gidiyor.

Pandemi nedeniyle birçok ülkenin sınırlarını kapama ve giriş şartlarını zorlaştırma kararları alması, Bosna Hersek’ten başka ülkere göç trendini yavaşlatmadı. Bosna Hersek İstatistik Ajansı’nın verilerine göre son altı yıl içerisinde ülkeyi terk edenlerin sayısı yarım milyonu aşarken bunların %46’lık kısmını 35 yaşından genç vatandaşlar oluşturuyor.

Genç ve eğitimli nüfusun geleceklerini başka ülkelerde araması, doğum oranlarının düşük olduğu ülkede demografik krizi daha da derinleştiriyor.

İstatistiklere göre 2019/2020 eğitim yılında Bosna Hersek’teki 1785 eğitim kurumuna 273.795 öğrenci kayıt yaptı. Bu, bir önceki yıla göre öğrenci sayısının 6.223 azaldığını ve kayıt yaptıran öğrenci sayısınında %2,2 düşüş kaydedildiğini ortaya koyuyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Türkiye-Kuzey Makedonya 16 yaş altı milli takımları 0-0 berabere kaldı

Sonraki Haber

Fanatik Yahudi grup İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi