Sofya’da Nuri Turgut Adalı’nın ‘Söndürülemeyen Meşale’ Adlı Belgesel Filmi Gösterildi

Bulgaristan Başmüftülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Sofya Bölge Müftülüğü, Bulgaristan Türklerinin hak ve özgürlüklerinin en parlak savunucularından biri ve Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesi mezunu olan şair Nuri Turgut Adalı’nın hayatını anlatan “Söndürülemeyen Meşale” adlı belgesel filmin gösterimini düzenledi.

Sofya’daki Mimarlar Kulübü’nde yapılan film gösterimine Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftü yardımcıları Beyhan Mehmet ile Ahmet Hasanov, belgesel filmin yönetmeni Mehmet Türker, diplomatlar ve tanınmış isimler katıldılar.

Katılımcılar, 27 yıl cezaevinde hapis yatan aydının sönmeyen şevkini hatırladılar ve kendisiyle görüşmelerini anlattılar.

Konuklara yönelik selamlama konuşması yapan etkinliğin ev sahibi ve Sofya Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Nuri Turgut Adalı’yı Nelson Mandela’ya benzeterek hayatı, eserleri ve davasına ilişkin bilgiler verdi.

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, şairin hayatının en zor anları olan Stara Zagora (Eski Zağra) şehrindeki hapishanede geçirdiği zamanı ve dinini, dilini ve kimliğini korumak adına yaptığı fedakarlıkları anımsattı.

Başmüftü, “Şimdiye kadar ne yaptık ve bundan sonra ne yapacağız? Nuri Adalı bize bu soruların cevabını veriyor” diye kaydetti.

Vedat Ahmet, Nuri Adalı hakkında bir belgesel film çekme fikrinin doğuşunu anlattı. Yüksek İslam Şurası Başkanı, onun hayat hikayesinin hepimizin içinden geçtiği acıları ve imtihanları sembolize ettiğini vurguladı. Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesi’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlamaları için İnisiyatif Komitesi Başkanı olarak Vedat Ahmet, şairin hepimizin hakları ve kimliğimizi korumak için mücadeleyi asla bırakmadığını anımsattı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

İngiltere ve Fransa düzensiz göçle mücadele konusunda anlaştı

Read Next

Sırbistan’da görevden alınan savcılara destek gösterisi düzenlendi