Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Bulgaristan’da hükümet kurulur kurulmaz Eylül’de bir çözüm için yoğun şekilde çalışacaklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Bulgaristan’da genel olarak pozisyonlarını olumsuz etkileyen bu sorunu çözmek için siyasi irade varsa bir yol bulunabileceğini ve Almanya ile Portekiz başkanlıklarının bir çözüm olduğunu gösterdiğini belirtti.

Osmani, “Bu öneriler Slovenya başkanlığı tarafından devralındı ​​ve 15 Ağustos’tan sonra bir hükümet kurulur kurulmaz, Eylül ayında olası bir atılıma yoğun bir şekilde girebileceğimizi umuyoruz. Ancak bu konuda kamuoyunda beklenti yaratmak istemiyorum. Çalışıyor olmamız, yapıcı olmamız, devletin dün Parlamento’da bir kez daha teyit ettiği pozisyonlardaki farklılıkları aşmak için ciddi bir diplomatik angajmana girmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’da siyasi öngörülebilirlik yaratmak önemli olduğuna dikkati çeken Osmani, yol haritasının belirlenmesine ilişkin ikinci hükümetler arası komisyonun düzenlenmesi bölümünde belirli konularda iletişimin devam ettiğini, ancak bunun Bulgaristan’da siyasi bir hükümetin olup olmayacağına bağlı olacağını vurguladı.

Önceki Haber

AB, Sırbistan, İngiltere ve Macaristan’dan Türkiye’ye taziye mesajları

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Pendarovski seçim yasası değişikliklerini imzalamayacak