Sofya Opera ve Bale Tiyatrosu’nda “Binbir Gece” balesi sahnelendi

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı ve Azerbaycan’ın Sofya Büyükelçiliği’nin desteğiyle, Azerbaycan’ın büyük bestecisi Fikret Emirov’un 100. yıldönümü vesilesiyle Sofya Opera ve Bale Tiyatrosu’nda “Binbir Gece” balesi başarıyla sahnelendi.

Balenin gala gecesi Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü’ne ve Azerbaycan ile Bulgaristan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıldönümüne adandı.

Galaya Azerbaycan’ın Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Bulgaristan’ın Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, TÜRKPA Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er, Bulgaristan’ın yetkilileri, diplomatik heyetin temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Gecenin açılışında konuşma yapan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Müslüman Doğu’daki ilk demokratik cumhuriyetin 1918’de kurulan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti olduğunun altını çizdi. Bakan konuşmasında 1991 yılında bağımsızlığını yeniden kazanan Azerbaycan’ın otuz yılda büyük gelişme kaydettiğini vurguladı. Azerbaycan’ın çok kültürlülük geleneklerine her zaman bağlı olduğunu vurgulayan Ceyhun Bayramov, Fikret Emirov’un “Binbir Gece” balesinin Bulgaristan’da sahnelenmesini de bunun bir örneği olarak değerlendirdi.

Bulgaristan’ın Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü’nü ve diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünü tebrik etti. Bakan, balenin gala gecesinin düzenlenmesini kültür alanında ikili ilişkilerin gelişmesine önemli katkı olarak gördüğünü dile getirdi.

Etkinlikte konuşan Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, bu yıl 100. yıldönümü kutlanılan Fikret Emirov’un sadece Azerbaycan’ın değil, tüm Türk dünyasının dahi bestecisi olduğunu vurguladı. Vakıf Başkanı “Binbir Gece” balesinin gösterilmesi ile aynı zamanda Türk Dünyası, Arap ve Avrupa kültürlerinin buluştuğunu, müziğin diliyle birleştiğini  kaydetti. Günay Efendiyeva, Bulgaristan’da başka projelere imza atan Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın amacının, Türk dünyasının zengin kültürel mirasının uluslararası düzeyde tanıtılması ve farklı medeniyetlerin bir araya getirilmesi olduğunu söyledi.

Fikret Emirov’un “Binbir Gece” balesi Bulgaristan’da sahnelenerek,  Sofya Opera ve Bale Tiyatrosu’nun repertuarına alındı. Bulgar dansçıların performansı ile gerçekleşen balenin müzik direktörü ve orkestra şefi Azerbaycan’ın Onur Sanatçısı Eyyub Guliyev, koreografiyi yapan dünyaca ünlü bale ustası Eldar Aliyev’dir. Tar bölümü Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosunun solisti Ramin Ezimov tarafından seslendirildi. 5 gün boyunca büyük başarıyla geçen gösteri seyirciler tarafından alkışlarla karşılandı.

Belirtilmelidir ki, geçtiğimiz yıllarda Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı tarafından Bulgaristan’da çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir. 2019. yılında Vakfın Azerbaycan’ın Sofya Büyükelçiliği ile işbirliği kapsamında Bulgaristan’ın başkenti Sofya ile yanısıra, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde Nevruz bayramı şölenleri düzenlenmiştir. Aynı zamanda Vakfın himayesinde Azerbaycan’ın ve tüm Türk dünyasının diğer dahi bestecisi Üzeyir Hacıbeyli’nin 135. yıldönümü vesilesiyle “Arşın mal alan” müzikali Kırcaali’nin ünlü “Kadriye Latifova” Müzikal Tiyatrosunda sahnelenmiştir.

Kırcaalihaaber

Read Previous

Türkiye’nin milli mühimmatları birer birer sahaya iniyor

Read Next

La Liga’da mayıs ayının en iyi oyuncusu Kosovalı Vedat Muriçi ilan edildi