Sofya Büyükelçisi Sekizkök’ten Bulgar halkına deprem teşekkürü

Bulgaristan’ın Tuna Nehri kıyısında yer alan Ruse (Rusçuk) şehrinde düzenlenen Mart Müzik Günleri Festivali’nin açılışına katılan resmi konuklar arasında Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, yaptığı konuşmada, “Türkiye’deki depremlerden sonra bize yaptıkları büyük yardım için Bulgar halkına teşekkür etmek istiyorum. Yardım eden tüm Ruselilere de teşekkür ederim” diye ifade etti.

Müzik festivali programı, orkestra şefi ve besteci Emil Tabakov’un “Calliope” bale müziğinin dünya prömiyeri ile başladı. Librettonun yazarı Alexander Malçev’dir. Eser, güzel Calliope ve Mithat Paşa ile ilgili Ruse efsanesini anlatır.

Büyükelçi, “Sayın Tabakov ve Sayın Malçev’in beni Büyükelçilikte ziyaret ettikleri günü çok iyi hatırlıyorum. Bana Ruse ile ilgili inanılmaz bir hikaye anlattılar. Bu hikayeyi bana o kadar güzel anlattılar ki, bu hikayenin içinde kayboldum. Ruse’ye hiç gelip tanımadan bu şehre aşık oldum. Bale projesine tam destek vermeye kararlıyız” dedi.

Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olduğunu anımsatan Büyükelçi, “Kutlamalar kapsamında bu yıl planladığımız etkinliklerin başında bu bale eseri gelecek” diye kaydetti.

Kırcaalihaber

Read Previous

Ramazan bu yıl 29 gün sürecek

Read Next

AB-Kuzey Makedonya İstikrar ve Ortaklık Konseyinin 16. Toplantısı Üsküp’te başladı