Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç gerçekleştirdikleri görüşmede iki ülke arasındaki ortak projeleri geliştirerek iş dünyası ve insanlar arasında daha da iyi bağlantılar kurulması yönünde çalışma konusunda anlaştılar.

Bulgaristan’a ilk resmi ziyarette bulunan Sırp mevkidaşını makamında kabul eden Zaharieva, “Yüzyıllardır birbirimize bağlıyız, yakın ve pragmatik ilişkilerimiz var. Tüm bölge için önemli olan altyapı projelerini hayata geçirmeyi başarıyoruz. Covid-19 günlerinde bile ilişkilerimizi korumayı başarmış olmamız, dostluğumuzun ne kadar samimi olduğunu gösteriyor” diye kaydetti.

İkili, siyasi diyaloğun işbirliğinin geliştirilmesi için iyi bir temel ve teşvik edici olduğu konusunda anlaştı. Zaharieva ve Selakoviç, son yıllarda sınırın her iki tarafından ziyaret sayısının artmasının, iyi bir altyapının sağlanmasını gerektiğini belirterek turizmi en umut verici sektörlerden biri olduğunu vurguladılar.

Zaharieva, Sofya-Belgrad Otoyolu’nun yıl sonuna kadar tamamlanacağını ve Balkan Dağları’nın kuzeyinde iki ülke arasında yeni bir sınır kapısının açılması için çalışmaların yoğunlaştırılacağını duyurdu.

Vatandaşlar ve işletmeler arasındaki temasları kolaylaştırmak için yük taşımacılığı için yeşil koridorlar ve hızlı sınır kontrolü sağlayarak iyi uygulamaları sürdürme ihtiyacını da vurguladı.

Zaharieva, Bulgaristan’ın resmi kalkınma yardımı da dahil olmak üzere Sırbistan’ı desteklemeye devam edeceğine dair güvence verdi. Son dört yılda Sırbistan’da çeşitli projeler için 2,5 milyon leva sağlayan ülkemizin 2021’de 8 proje için daha yaklaşık 435,000 leva hibe desteği vermesi öngörülüyor.

Bakan Zaharieva Sırbistan’daki Bulgar ulusal azınlığının ikili ilişkiler için bir köprü ve teşvik olduğunu söyledi. Zaharieva, Batı sınır bölgelerindeki Bulgarların anadillerini öğrenmeleri için tüm koşulların sağlanmasının gerektiğini vurguladı.

Selakoviç, Sırbistan’ın Bulgar azınlığının haklarının azami düzeyde korunması için çalışacaklarına dair güvence verdi. Bakanlar, iki ülkenin Sırbistan’daki Bulgarlarla ilgili tüm sorunları çözmek için faal olarak işbirliği yapacakları konusunda anlaştılar. Selakoviç, Zaharieva’ya Sırbistan’ın Avrupa Birliği yolunda tutarlı destekleri için Bulgaristan hükümetine teşekkür etti. Zaharieva da bu desteğin devam edeceğine dair güvence verdi.

İki bakan, Bulgaristan ile Sırbistan arasındaki temasları kurumsal düzeyde yoğunlaştırma ve iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında 2015 yılından bu yana düzenlenen siyasi istişare toplantılarının devam etmesi için anlaştı.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

İLESAM, Kosova’ya 10 bin kitap bağışlayacak

Sonraki Haber

Bulgaristan göçmeni tarafından üretilen makineler 130 ülkeye ihraç ediliyor