Slovenya’daki zirvede Bosna-Hırvatistan anlaşmazlığı

Batı Balkanlar’da diyaloğu artırmak için tertiplenen Brdo-Brijuni süreci zirvesinde liderler, ortak deklarasyon üzerinde anlaşma sağlayamadı.

Bugün Slovenya’da gerçekleştirilen ve tüm Batı Balkan ülkeleri liderlerini bir araya getirilen zirveye ev sahipliği yapan Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, ülkelerin anlaşmazlığa düştüğü konular nedeniyle ortak deklarasyonun kabul edilemediğini söyledi.

Bölge basını, durumun Bosna Hersek ve Hırvatistan arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle ortaya çıktığını ve konunun Bosna Hersek’teki seçim yasasına ilişkin olduğu iddialarına yer verdi.

Gayriresmi kaynaklara göre Hırvatistan’ın deklarasyonda “Bosna Hersek’teki yönetimin her kademesinde kurucu halkların meşru temsilinin önemine” vurgu yapılması yönündeki talebi, Bosna Hersek tarafından kabul edilemez bulundu.

Hırvatistan’ın ısrarcı olduğu ileri sürülen “meşru temsil” ifadesi, Bosna Hersek’te görevdeki bazı Hırvat siyasetçilerin mevcut seçim sistemiyle göreve geldikleri için meşru olmadıklarını ima ediyor. Hırvatistan, Bosna Hersek’te gerçekleştirilecek seçim reformuyla Hırvat seçmenlerin sadece veya büyük oranda Hırvat seçmenlerin oylarıyla seçilmelerini garanti altına alınmasını talep ediyor.  

Zirveye Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Sefik Dzaferovic, Milorad Dodik ve Zeljko Komsic, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de iştirak ediyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Rus turistlerin Avrupa seyahatinde yüzde 95’lik düşüş

Read Next

Cumhurbaşkanı Pendarovski Arnavut mevkidaşı Begay ile görüştü