Slovenya Savunma Bakanı Tonin: Batı Balkanlar’da kötü şeyler yaşanabileceğinden korkuyorum

Slovenya Savunma Bakanı Matej Tonin, Rus senaryosunun bir kısmının dikkat dağıtmak olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dostu olan Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in yapacağı garip hamleler sonucu Batı Balkanlar’da kötü şeyler yaşanabileceğinden korktuğunu söyledi.

CNN’e konuşan Matej Tonin, Ukrayna konusunda Batılı müttefiklerin birliğinin önemine dikkat çekerken aynı birliğin Bosna Hersek konusunda da gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Tonin, “Devlet Başkanı Putin, söylediğimiz şeyleri yapmayacağımızı düşünerek Ukrayna’ya girdi. Bu nedenle yaptırımların sert olması gerekiyor” diye konuştu. Yaptırımların sadece Rusya için değil, gaz fiyatlarının artacak olması nedeniyle Avrupa için de acı verici olacağını söyleyen Tonin, yaptırımların Rus iş dünyası, şirketler ve finansal akışı hedef alması gerektiğini ifade etti.

Rusya’nın Batı Balkanlar’da da problemler ortaya çıkarabileceğine dikkat çeken Tonin, “Rus senaryosunun bir kısmı da dikkat dağıtmaktır. Bu nedenle de Putin’in dostu Dodik’in garip hamleler yapabileceği Batı Balkanlar’da kötü bir şeyler yaşanabileceğinden korkuyorum” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Ege’de Türk balıkçı teknelerine Yunanistan unsurlarınca açılan ateş sonucu 1 kişi yaralandı

Read Next

Gördüğü rüyanın izinden üç tekerlekli aracıyla Mekke’ye gidiyor