Slovenya, Hırvatistan sınırına mülteci merkezleri kuruyor

Slovenya hükümeti, artan göçmen girişlerini işleme alabilmek için Hırvatistan sınırında geçici tesisler kuracağını açıkladı.

Sloven yetkililer eski Obrežje sınır geçiş noktasında bir çit, iki konaklama konteyneri, çadırlar ve hijyen tesisleri kuracak. Ülkenin resmi haber ajansı STA’nın yayınladığı habere göre, Slovenya’nın doğu komşusu Hırvatistan’ın geçen yıl Schengen bölgesine dahil olmasıyla birlikte sınır kontrol noktaları kaldırılmıştı. Ancak, bölgeden artan göç nedeniyle bazı sınır kontrolleri yeniden getirildi.

Slovenya, Orta Doğu, Asya ve Afrika’dan Batı Avrupa’ya ulaşma yollarını arayan göçmenlerin sınır geçişlerinde artış kaydetti. İtalya, Slovenya ve Hırvatistan, göçü azaltmak için işbirliği yapmayı kabul etti. Slovenya hükümeti, bölgedeki yerel polis merkezlerinin göçmen akınıyla başa çıkmak için yeterli kapasiteye sahip olmadığını, bu nedenle geçici göçmen tesislerinin kurulacağını duyurdu. Bu düzenlemenin en fazla üç yıl süreceği belirtildi.

Mülteciler çoğunlukla Türkiye üzerinden Yunanistan veya Bulgaristan’a, oradan da Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Bosna-Hersek üzerinden geçen sözde Balkan güzergahını takip ederek Hırvatistan üzerinden Slovenya’ya geliyor.

Slovenya, Hırvatistan’ın Schengen bölgesine katılımının ardından kaldırılan Obrežje sınır kapısında yeniden bazı kontrollerin yapıldığını ve bu sürecin bölgedeki artan göç nedeniyle gerçekleştiğini belirtti.

Slovenya’nın bu adımı, bölgedeki göçmen akışını kontrol altına almak ve yönetmek için atılan önemli bir adım olarak görülüyor.Kaynak: Balkan News

Read Previous

İsrail güçleri Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılınmasını 15 haftadır kısıtlıyor

Read Next

BM: Gazze’de öldürülen yaklaşık 25 bin kişinin yüzde 70’i çocuk ve kadın