AB Zirvesinin, özellikle Bosna Hersek için bir ilerleme fırsatı olduğunu kaydeden Golob, “En güçlü siyasi destek mesajını hak edenin Bosna Hersek olduğu kanaatindeyiz.” dedi.

Slovenya Başbakanı Robert Golob, Ukrayna ve Moldova’ya Avrupa Birliği (AB) aday ülke statüsü verilmesine yönelik önerinin, bu iki ülkenin AB üyeliği konusunda kesin bir mesaj nitelğinde olduğunu söyledi.

AB ülkelerinin Avrupa işlerinden sorumlu bakanları, Lüksemburg’da düzenlenen toplantıda Ukrayna’ya aday ülke statüsü verilmesi konusunda anlaştı. Ancak son kararı, zirvede bir araya gelecek olan AB liderlerinin vermesi bekleniyor.

AB Zirvesinin, özellikle Bosna Hersek için bir ilerleme fırsatı olduğunu kaydeden Golob, “En güçlü siyasi destek mesajını hak edenin Bosna Hersek olduğu kanaatindeyiz.” dedi.

Yaşananların sorumlusunun Bosna Hersek olmadığının altını çizen Golob, “Bosna Hersek, özel bir muamele ve destek mesajını hak ediyor. İçişlerinde karşılaştıkları sorunların farkındayız, fakat bir an önce aday ülke statüsü almalarını istiyoruz.” diye konuştu.

Golob, geçen hafta Brüksel’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’e, AB Zirvesi’nde Bosna Hersek’e aday ülke statüsü verilmesini önereceğini bildirmişti. Aynı konuyu Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor da dile getirmişti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Brüksel’de AP Başkanı Metsola ile görüştü

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris’teki orman yangınını havadan inceledi