“Siz hiçbir zaman Üsküp’e, “Skopje” demediniz”

“Vefatının 60. Yılında Üsküplü Yahya Kemal Beyatlı” panelinde konuşan AK Parti Sakarya eski milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Makedonya’daki soydaşların yer isimleri konusunda gösterdiği hassasiyete dikkat çekerek “Siz hiçbir zaman Üsküp’e, “Skopje” demediniz” dedi.

21 Aralık merkezi kutlama etkinlikleri Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB), Uluslararası Vizyon Üniversitesi ve Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde düzenlenen “Vefatının 60. Yılında Üsküplü Yahya Kemal Beyatlı” paneliyle başladı.

Panelde konuşma yapan AK Parti Sakarya eski milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Makedonya’da yaşayan soydaşların yer isimlerine gösterdiği hassasiyete dikkat çekerek, “Balkanların geneliyle yakından ilgilenmeye çalışıyorum. Balkanların hiçbir yerinde sizler kadar yer isimlerine önem veren başka bir yer olmadı. Bugün Filibe, Plovdiv olarak bilinse de sizler hiçbir zaman Üsküp’e Skopje demediniz. Bunda yönetimin gösterdiği müsamaha da vardır. Ama burada asıl önemli olan sizlerin dik durmasıdır” dedi.

Birinci Dünya Savaşının bizim için bir felaket olduğunu söyleyen İsen, “Osmanlı devletini kaybettik. Ama biz orada aynı zamanda bir medeniyeti tahrip ettik. Dönemin aydınları bu kaostan nasıl bir yöntemle çıkılacağını aramaya koyuldular. Herkes bir tarafa savruldu. Yahya Kemal de bu savrulanlar arasındaydı. Ama Yahya Kemal daha sonra Paris’ten aldığı ilham ve bu coğrafyadan aldığı ders (balkan göçleri) ile bir “vatan” mefhumunu iliklerine kadar hisseti ve diğer aydınlardan farklı olarak o hercümerç içinde bir “fetih” görebilmeyi başardı” şeklinde konuştu.

Yahya Kemal’in Fransız şiirini çok iyi öğrendiğini ve bizim şiirimizi de çok iyi öğrendiğini ve bunlardan yeni bir sentez meydana çıkardığını vurgulayan Mustafa İsen, “Bununla yeni sanatın nasıl yapılabileceğinin örneklerini gösterdi. Bununla yetinmedi teorik yazılar kaleme alarak bu işin nasıl yapılacağını anlattı. Süleymaniye’de Bayram Sabahı şiiriyle bize hem duygu hem şekil hem üslup itibarilye yeni bir tarz ve yeni bir tablo ortaya çıkardı. Çok fazla takipçisi olmadı çünkü yaptığı iş kolay değildi” ifadelerini kullandı.

“Yahya Kemal bir kutup yıldızı gibi yönümüzü gösterecek”

Biizim düşüncemize göre devredici olduğunu kaydeden Mustafa İsen, “Dünyada her yıl 100 km kadar doğuya doğru kayış var. Çin’deki, Hindistan’daki kıpırdamaların ben tesadüf olmadığını düşünüyorum. Bunu bir yayılma istidadı olduğunu düşünüyorum. Bu yolda Yahya Kemal’in bir kutup yıldızı gibi yönümüzü göstereceğine inanıyorum. Bir kısım aydınlar geçmişi yok saydılar, bir kısmı geçmişin hülyalarına daldı. Yahya Kemal geçmişle geleceği birleştirdi” dedi.

Benim için Yahya Kemal hem yeni bilgi sunuyor hem yeni bilgiyi yorumlama noktasında bizlere alan bırakıyor diyen İsen, “Hemşerileri oalrak Yahya Kemal’le gurur duymanız gerekiyor. Bu kuru kuru değil de onun işaret ettiklerini gerçekleştirmek için gayret gösterilerek yapılması gerekiyor. Sizi temin ederek söylüyorum ki önümüzdeki yıllarda onun adını daha çok sık duyacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Read Previous

‘Kosova Türk Edebiyatı bahçesinde artık Su Yusuf da var’

Read Next

21 Aralık Merkezi Kutlama Etkinlikleri Gostivar’da başladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *