Sırplardan Kosova’daki nüfus sayımına ret geldi

Sırpların Kosova’daki en büyük siyasi partisi Sırp Listesi tarafından yapılan açıklamada, Kosova Başbakanı Albin Kurti’ye “açık bir mesaj” vermek amacıyla Kosovalı Sırpların nüfus sayımına katılmayacağı duyuruldu.

Açıklamada, ” Albin Kurti’ye ve onu destekleyenlere, Sırp halkının, “sahte nüfus sayımına” katılmayacağı ve Kurti’nin, Sırpların sınır dışı edilmesine dair bu utanç verici eyleminin başarısını teyit etmek istediği konusunda açık bir mesaj göndermek istiyoruz.

Ancak Nüfus, Hane ve Konut Sayımı Yasasına göre, kayıt memurundan istenen bilgileri sağlamayı reddeden herhangi bir kişi 30 ila 2 bin Euro arasında para cezasına çarptırılabilir.

Sırp Listesi,  “Sırpların emeklilik ve maaş haklarını elinden aldığı, sağlık ve sosyal yardımların normal işleyişini engellediği, oy kullanma hakkını elinden aldığı bir dönemde Kurti’nin düzenlediği süreçlere katılmanın halklarımız için en büyük aşağılama olacağını” değerlendirdi.

Açılamada,” Kurti, Sırpları tutukladı ve zulmetti, belediyeleri zorla işgal etti, Kosova’nın kuzeyine asker yerleştirdi. Kosova Merkez Bankası’nın 1 Şubat’tan itibaren Euro’yu ülkedeki tek resmi para birimi olarak belirleyerek nakit ödemelerde dinarın kullanılmasını yasaklayan yönetmeliği yürürlüğe koydu.” denildi.

Açıklamada ayrıca, Kurti’nin bu nüfus sayımı ile  Sırbistan’a çeşitli savaş tazminatı talepleriyle saldırmak istediği, dolayısıyla  her  Sırp’ın bu sürecin bir parçası olmasını daha da engellediği kaydedildi.

Hatırlanacağı üzere, Kosova’da 2011 yılında yapılan son nüfus sayımında, kuzeyde Sırp çoğunluğun bulunduğu dört belediyede süreç yürütülmemiş ve Kosova’da Sırp çoğunluğun bulunduğu diğer belediyelerde kısmen boykot edilmişti.

Kosova’daki Sırplar nüfus sayımının  yalnızca Kosova’daki BM misyonu UNMIK tarafından yapılması durumunda bu sürece  katılabileceklerini ifade etmişti.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Balkanlar’ı buluşturan Selimiye Meydanı’ndaki iftara 5 bin kişi katıldı

Read Next

Üsküp Büyükelçiliği, Kuzey Makedonya hükümeti ve siyasetçilerini iftarda ağırladı