Sırplar, Kosova’nın kuzeyindeki yerel seçimi boykot etti

Kosova’nın kuzeyinde Pazar günü Sırpların yoğun olarak yaşadığı dört belediyede yapılan yerel seçimler, Sırpların boykotuyla düşük katılımla gerçekleşti.

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu, toplam 45 bin seçmenin oy kullanım hakkına sahip olduğu yerel seçimlere katılım oranının yüzde 3,47 oranında kaldığını açıkladı.

Erken yerel seçim kararı, Kosova’nın kuzeyindeki Leposaviç, Zubin Potok, Kuzey Mitroviça ve Zveçan şehirlerinin belediye başkanlarının geçtiğimiz yıl Kasım ayında Sırpların Kosova kurumlarından çekilme kararıyla birlikte istifa etmelerinden sonra alınmıştı.

Seçime sadece biri Sırp olan 10 aday katıldı ve Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Direktörü Petar Petkoviç’in ifadelerine göre seçimlerde sadece 13 Kosovalı Sırp oy kulladı. Sırbistan hükümeti, seçimlerin galibinin Kosovalı Sırp halkı olduğunu zira seçimleri boykot ederek işgale karşı çıktığını göstermiş olduğunu ileri sürdü.

Seçimleri demokrasiye aykırı ve gayrimeşru olarak tanımlayan Petkoviç, seçime ilişkin verilerin aynı zamanda seçim sonuçlarını tanıyacağını ilan eden uluslararası toplumun da mağlubiyeti manasına geldiğini söyledi.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla (Celal Sveçla) ise seçimin güvenlik açısından ve hukuki açıdan bir galibiyet olarak nitelendirilebileceğini fakat siyasi açıdan bunun söylenemeyeceğini ifade etti.

Balkan News

Read Previous

Yunanistan, Sudan’daki vatandaşlarının tahliyesi için uçaklarını Mısır’a konuşlandıracak

Read Next

8 saatte 820 sürücüye hız limiti cezası kesildi