Sırp Savunma Bakanı şikayetçi

Sırbistan Savunma Bakanı Miloş Vučević, Priştine’nin, Kosova Güvenlik Kuvvetleri’ni (FSK)  Kosova Ordusu’na dönüştürmek için güçlü sistemlerle donattığı konusunda şikayette bulundu.

Silahlanmanın, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 1244 sayılı Kararı ve Kumanova Anlaşması’nın en açık ihlali olduğuna dikkat çeken  Sırbistan Savunma Bakanı,  Türkiye’den bağış olarak aldıkları İHA yanı sıra  obüs,  zırhsavar ve saldırı sistemleri gibi başka sistemler de aldılar. NATO ülkelerine eğitim için subay gönderiyorlar ve ortak tatbikatlar yapıyorlar” dedi.

Barış ve istikrarı korumanın Sırbistan’ın ulusal çıkarı olduğunu yinelelen Vuçeviç, Priştine’nin silahlarının , Sırp Ordusunun askeri potansiyeli ile karşılaştırılamaz olduğunu ancak, silahlanmanın, Kosova ordusunu geliştirmek için bir stratejiye sahip olduklarının açık göstergeleri teşkil ettiğini kaydetti.

Vuçeviç, bu durumla ilgili olarak Sırbistan’ın harekât planlarını belirlemesi ve kendi deyimiyle orduyu eğitmesi ve yeterli askeri teçhizat sistemleri kurması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kosovaport

Read Previous

Zara, Prizren’de unutulmaz bir konser verdi

Read Next

Fatih Karagümrük Arnavut futbolcu Frederic Veseli’yi transfer etti