Sırp Ortodoks Kilisesi, Makedon Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlığını onayladı

Sırp Ortodoks Kilisesi, Makedon Ortodoks Kilisesi – Ohri Başpiskoposluğu’na “otosefali” kazandıracak kararı onayladı.

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin (SPC) 46. patriği Zagreb Ljubljana Metropoliti Porfirije bugün Üsküp’te, Makedonya Kilisesi Başpsikoposu Stefan, ile ortak ayinde Sırp Kilisesi Meclisi’nin Makedon Ortodoks Kilisesi – Ohri Başpiskoposluğunun otosefalini kutsadığını ve onayladığını söyledi.

Porfirije, “Dualarınız sayesinde birlik kurduk ve şimdi kardeşler size başka bir sevinç getiriyoruz – Sırp Ortodoks Kilisesi Kutsal Hiyerarşik Konseyi oy birliğiyle Makedon Ortodoks Kilisesi’nin talebini kabul ediyor ve kilisemisin mecisi Ohri Başpiskoposluğu’nun otosefalliğini kutluyor.” ifadelerini kullandı.

Porfirije, Sırp Ortodoks Kilisesi Kutsal Meclisinin, Başpiskopos Stefan ve onun Kilise Meclisi ile işbirliği içinde Sinoda teknik ve organizasyonel detayları çözmesi için yetki verdiğini ve bunun ardından resmi bir kanunun resmi olarak ilan edileceğini de sözlerine ekledi.

Patrik Porfirije’nin haberi açıklamasının ardından, “Aziz Klimen Ohridski” Katedrali ve çevresinde bulunan insanlardan uzun ve yüksek bir alkış koptu.

(*) Otosefal, Ortodoksluk’ta kendilerine âit bir baş tarafından yönetilen ve kendi kendilerine başpiskopos/metropolit tâyin eden Ortodoks kiliselerine ve Doğu Ortodoks Kilisesi’ne verilen addır.

Read Previous

Ukrayna: Rusya, Belarus’un Brest bölgesine İskender füze sistemleri yerleştirdi

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Novi Pazar Türk Kültür Merkezi öğrencilerini kabul etti