Sırp Ortodoks Kilisesi ile anlaşma tartışmaları, Karadağ’da yeni hükümeti tehdit ediyor

Eski başbakan Zoran Krivokapic’in başında bulunduğu hükümetin düşme nedenlerinden biri olarak nitelendirilen anlaşmanın hükümleri, muhalefeti kızdırdı

Karadağ hükümetinin, Sırp Ortodoks Kilisesi (SPC) ile imzalamayı planladığı ‘Temel Anlaşma’ tartışmaya ve koalisyon ortakları arasında ihtilafa neden oldu.

Başbakan Dritan Abazovic’in SPC yetkilileri ile imzalamayı planladığı anlaşmanın içeriği, hükümet tarafından yayınlandı.

Eski Başbakan Zdravko Krivokapic’in başında bulunduğu hükümetin düşme nedenlerinden biri olarak nitelendirilen anlaşmanın hükümleri, muhalefeti kızdırdı.

Sosyal Demokrat Parti (SDP) vekili Draginja Vuksanovic-Stankovic, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Papazlar, cahiller ve Vucic’in hizmetçilerinin ülkemizle oynamasına izin vermeyeceğiz. Bunlar eskide kaldı. Krivokapic’in hükümeti bu yüzden düştü, bu da düşecek.” ifadelerine yer verdi.

Söz konusu anlaşmada, devletin, SPC’nin hukuki öznelliğini tanıdığına ilişkin hüküm de yer alıyor. Buna göre, kilise yetkilileri, kilise içindeki görevlendirmeleri devletten bağımsız olarak gerçekleştirebilecek.

Bir diğer hüküm ise, devletin, kayıt dışı olan kilise gayrımenkullerini kayıt altına almakla yükümlü olduğunu gösteriyor.

Ortodokslara Pazar günleri ve diğer dini tatillerde izin hakkı tanıyan anlaşmayla, kiliseye ait yapıların devletten alınıp kiliseye iade edilmesiyle ilgilenecek ortak bir komisyonun kurulması öngörülüyor.

Anlaşmada, devletin Ortodokslara ait yapıların onarımını destekleyeceği, öğrencilere dini eğitim hakkı tanınacağı ve kilisenin kuracağı vakıf vb. kuruluşların, devlete ait kuruluşlarla aynı yasal statüye sahip olacağına ilişkin hükümler de yer alıyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

BioNTech/Pfizer ABD’ye 3,2 milyar dolara 105 milyon doz Kovid-19 aşısı daha verecek

Read Next

Akdeniz Oyunları’nda Kosova 2 madalya kazandı