Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç (Aleksandar Vučić), Sırbistan Meclisi’nde yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde AB arabuluculuğunda Brüksel’de gerçekleştirilen Belgrad-Priştine diyaloğu görüşmeleri hakkında kamuoyunu ve milletvekillerini bilgilendirdi.

Kosova meselesinin çözümünün ertelenmesiyle hiçbir şeyin çözülmeyeceğini vurgulayan Vuçiç, nihai çözümün sorumlu ve mantıklı bir şekilde bulunması gerktiğine dikkati çekti.

Vuçiç, meclisteki konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzde kolay bir görev yok. Kutlamak ve büyük beklentiler içerisinde olmak zamanı değil, bizi çevreleyen gerçekle yüzleşme zamanıdır. Ben bir insanım. Brüksel’deki müzkerede Priştine tarafının saçmalıklarına, gerçeklerin göz ardı edilmesine ve imzaladıkları şeyi kabul etmemelerine aşırı tepki vermek zorundaydım.”

Uluslararası toplumu da Kosova meselesinde ikiyüzlü olmakla suçlayan Sırp lider, uluslararası temaslarında sık sık yetkilileren neden Sırbistan’dan ayrılan Kosova’yı bağımsız bir ülke olarak tanıdıklarını ve buna karşın Bosna Hersek içindeki Sırpların ayrılma hakkını yasakladıklarını sorduğunu, ama mantıklı bir cevap alamadığını söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Son 24 saatte 13 yeni vaka, 31 iyileşen hasta

Sonraki Haber

Meclis Başkanı Şentop, Arnavutluk Meclis Başkanvekili Hysi’yi kabul etti