Sırp lider Vucic: “Kosova’daki durumdan endişeliyim”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ve bilhassa Kosova’nın kuzeyindeki mevcut durumun kendisini endişelendirdiğini ifade etti.

Avrupa Birliği’nin (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ile bir araya gelen Vucic, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulundu.

Duyduğu endişeyi Lajcak ile de paylaştığını anımsatan Vucic, “(Kosova Başbakanı) Albin Kurti çatışma çıkarmak istiyor, Arnavutların milli kahramanı olmak için elinden geleni yapıyor.” dedi.

Kosova tarafının hamlelerine diyecek söz bulamadığını belirten Vucic, “Bir zamanlar yasal bir seçim için yüzde 50’lik katılım oranını yetersiz bulanlar bugün yüzde 3’lük oranı yeterli buluyor.” diye konuştu.

Vucic, İzlanda’da düzenlenecek olan Avrupa Konseyi Zirvesi’ne katılmayacağının altını çizerek, “Bazı ülkeler, işlerine gelen ülkelerin toprak bütünlüğünü korurken, işlerine gelmeyen ülkelerin toprak bütünlüğünün korunmasına karşı çıkıyor. Başbakan Ana Brnabic ve Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile yaptığım istişareler sonucu Sırbistan’ın zirvede en düşük düzeyde temsil edilmesine karar verdim. Zirveye katılmayacağım, Sırbistan onların kararını desteklemeyecek, çekimser kalacak. Kararın kabul edilmesine engel olamayız ama en azından oy birliğiyle alınmadığını söylemek zorunda kalırlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Aldığı kararın sonuçları her ne olursa olsun katlanmaya hazır olduğunu vurgulayan Vucic, Kurti’nin Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği (ZSO) kurulmasına karşı çıktığını ve ‘seçimlerde kazandığını iddia ettiği’ belediye başkanı ile birlikte Sırp nüfusun yoğun olduğu Zvecan’a girmeye hazırlandığını söyledi.

Lajcak’ın durumdan haberdar olduğunu savunan Sırp lider, “Kendisi durumdan endişeli. Kosova’daki Sırp halkının nasıl bir terörle karşı karşı kaldığının farkına vardı.” dedi.

Uluslararası toplumun Priştine’nin hamleleri karşısında sessiz kalmasının endişe verici olduğunu yineleyen Vucic, Sırbistan’ı bu şekilde korkutamayacaklarını ifade etti.

Vucic, Sırbistan’da 3 ve 5 Mayıs’ta yaşanan silahlı saldırıların ardından 9 binden fazla yasa dışı silahın yetkililere teslim edildiğini aktararak, silahlarını gönüllü olarak teslim eden vatandaşlara yönelik herhangi bir hukuki sürecin başlatılmayacağını duyurdu.

Balkan News

Read Previous

Erdoğan’dan Yunanistan’a dostluk mesajı

Read Next

TİKA işbirliğinde Bosna Hersekli arama-kurtarma ekipleri eğitim görüyor