Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, hafta sonu Avrupa’nın önde gelen aşırı sağcı liderleri Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Slovenya Başbakanı Janez Jansa ile birer görüşme gerçekleştirdi.

Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü ve güvenliğini tehdit eden açıklamalarıyla ülkede alarm durumu oluşturan Sırp lider, Cumartesi günü Bosna Sırp Cumhuriyeti entitesinin idari merkezi Banya Luka şehrinde Macaristan Başbakanı Orban’ı ağırladı.

Orban’ın Bosnalı Sırp lider Dodik ile görüşmeden iki gün önce Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt ile de görüşmüş olması, Orban’ın Schmidt ile Dodik arasında ara buluculuk yaptığı iddialarına sebep oldu.

Görüşmede Bosnalı Sırp entitesi ile Macaristan arasındaki iş birliğinin yüksek düzeyde olduğu ve Macaristan’ın bu entite ile ekonomik ilişkilerini artırmak istediği ifade edildi.

Orban’ın kabinesi tarafından yayınlanan açıklamada ise Dodik ve Orban’ın bölge ve Balkanlar’daki son durumu değerlendirdikleri açıklandı.

Pazar günü Slovenya Başbakanı Jansa ile görüştü

Dodik, Pazar günü akşamı da Slovenya Başbakanı Janez Jansa ile bir araya geldi.

Twitter üzerinden yayınladığı açıklamada Dodik ile bir çalışma yemeğinde bir araya geldiklerini duyuran Jansa,  Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü, mevcut anayasal düzene saygı, ülkede kanunların herkes için eşit olması, halkların birlikteliği ve mevcut ikilemlerin çözümü konusunda konuştuklarını yazdı.

Jansa, geleceğin Bosna Hersek’in tam egemenliği ve Avrupa Birliği’ne üyeliğinde olduğunu söyledi.

Balkan News

Önceki Haber

Türkiye Sırbistan’da 10 madalya elde etti

Sonraki Haber

Yunanistan’a kaçarken yakalanan 3 FETÖ şüphelisi tutuklandı