Sırp lider Dodik de AB’den adaylık statüsü talep etti

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi adayları ile gerçekleştirdiği görüşmede Bosna Hersek’e AB’ye adaylık statüsü verilmesini talep etti.

Klix.ba haber portalının haberine göre Dodik, “Kendisine sorum, Ukrayna’da çatışma yaşandığı bir dönemde Brüksel yönetiminde Bosna Hersek’in adaylık statüsü kazanması için Brüksel’in tavrını yumuşatmaya hazır olup olmadığı oldu” diye konuştu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Dodik, Baerbock’a Bosna Hersek’ten ayrılma gibi bir niyetlerinin olmadığını da iletti.

Almanya Dışişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ile gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında Almanya’nın Bosna Hersek’teki angajmanını güçlendireceğini ve ülkeyi istikrarsızlaştıranlarla mücadele edeceklerini açıklamıştı.

Baerbock’un Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile görüşmesinden sonra Boşnak lider Sefik Dzaferovic de Almanya’nın Bosna Hersek’in büyük bir dostu olduğunu ve Bosna Hersek’in krizlerin üstesinden gelmesine yardımcı olmayı amaçladığını söyledi. Dzaferovic, “Almanya’nın Bosna Hersek ve Batı Balkanlar’da daha güçlü bir angajmanını bekleyebiliriz” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile telefonda görüştü

Read Next

AB, Yunanistan’ın posta şirketine desteklemelerini soruşturuyor