Sırp Cumhuriyeti’nde hakaret suçu tartışması

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde entite meclisi, hakaret ile şeref ve itibarın zedelenmesine ağır cezalar getirecek tartışmalı bir yasayı tartışıyor.

Muhalifler, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik tarafından desteklenen yasa ile birlikte entitenin karanlık çağa gireceğini ve politikacıları herhangi bir şekilde eleştirmenin mümkün olmayacağını savunuyor.

Demokratik İlerleme Partisi (PDP) Başkan Yardımcısı Jelena Trivic, ceza kanununda öngörülen değişikliklerin toplumdaki eleştirel şuuru öldürme amacı taşıdığını söyledi. Trivic, düzenlemenin “yolsuz ve halk karşıtı rejimin kendinden farklı düşünen gazeteci, medya ve analistlere darbesi” olduğunu savundu.

Sırp Demokratik Partisi’nden (SDS) Vukota Govedarica, 60 bin avroya kadar ulaşabilecek cezaların fazla ağır olduğu görüşünü paylaştı.

İktidar koalisyonundaki tüm partilerin düzenlemeye destek verdiklerini söyleyen Sırp lider Dodik, entitede hürriyetin hüküm sürdüğünü ve yasadan geri adım atılmayacağını söyledi. 

Balkan News

Read Previous

Mamuşa Sağlık Merkezi’ne İtalya askerinden cihaz desteği

Read Next

Üsküp Murat Paşa Camii’nin ramazan programı açıklandı