Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti yönetimi tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilen raporda entitenin Dayton Barış Anlaşması’na saygıdan ve Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne entegrasyonundan yana olduğu kaydedildi. 

Raporda Sırp Cumhuriyeti hükümetinin yasalarını Avrupa Birliği yasalarına uyumlu hale getirmek ve AB’ye entegrasyon için reformlara devam ettiği de ifade edildi.

Raporda Bosna Hersek Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin (OHR) “meşru olmayan” müdahaleleri ve Anayasa Mahkemesi’nde yabancı hakimlerin görev yapmaya devam etmesinin Bosna Hersek’in egemenliğine ve ülkenin AB yolundaki ilerlemesine zarar verdiği ileri sürüldü.

Dayton’ın Bosna Hersek’in uzun vadedeki başarısı için kilit öneme sahip olduğu vurgulanan belgede bölge ülkeleri Hırvatistan, Türkiye ve Sırbistan’ın Bosna Hersek’te diyalog için ve siyasi sorunların çözümü için yardım teklifinde bulundukları fakat bunun Türkiye Cumhurbaşkanının tüm gayretlerine rağmen Boşnak siyasetçiler tarafından reddedildiği de kaydediliyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Akaryakıtta fiyatlar güncellendi

Sonraki Haber

AB, Ukrayna’nın üyelik süreci için ilk görüşünü haziranda verecek