“Sırp Belediyeler Birliği ve Karadağ anlaşması biran önce nihayete ulaşmalı”

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in yedi yıl sonra Kosova’ya gerçekleştirdiği tarihi ziyarette beklenen görüşme öğlen saatlerinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Thaçi ile görüşen Biden, önemli mesajlar verdi.

İkili görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in gündeminde Sırp Belediyeler Birliği ve Karadağ ile Sınır Anlaşması vardı.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin en dikkat çeken sözü, “Karadağ ile Sınır Anlaşması yürürlüğe girmez ve Sırp Belediyeler Birliği oluşturulmazsa Kosova izole şekilde kalmaya devam decektir” oldu. Cumhurbaşkanı Thaçi, 20 yıl önce Kosova halkı Sırbistan tarafından tehdit altındaydı. ABD özgürlüğü aradığımız en zor günlerimizde yanımızdaydı. Şahsım, ülkem ve vatandaşlarım adına Biden’i bağımsız Kosova’da ağırlamaktan gurur duyuyorum. Kosova bugün, bağımsız ve egemen bir ülkedir. Kosova , çok sayıda uluslararı kuruluşa üye olmayı başarmıştır. Bağımsız ve egemen bir ülke olarak Kosova bölgede barışın sağlanması için büyük katkı sağlamıştır. Karadağ ile Sınır Anlaşması kısa bir süre içerisinde nihayete ulaşacaktır. Bu ülke çıkarları için önemlidir. Yapılan anlaşma yanlış değildir. Karadağ ile Sınır Anlaşması yürürlüğe girmez ve Sırp Belediyeler Birliği oluşturulmazsa Kosova izole şekilde kalmaya devam decektir. Kosova hiçbir zaman geçmişi unutmayacaktır, ancak geçmişin esiri de olmayacaktır. Kosova ve Sırbistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için önemli adımlar attık. Bu sürece farklı bir dinamik katmak görevimiz. İnanıyorum ki anlaşma mümkündür ve sağlanacaktır. Diyalog ilerlememiz için tek yoldur. Bugün dünyayı etkisi altına alan terörizimle de mücadele etmeye devam edeceğiz. Organize suç ve yolsuzlukla mücadelemiz sürecek. Kosova’nın, insan haklarına saygı gosterilen ve hukukun üstünlüğünün sağlandığı örnek bir ülke olması için çalışmalarımız sürecek. Kosova Avrupa Atlantik yolunda ilerlemeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Biden da Sırp Belediyeler Birliği ve Karadağ ile Sınır Anlaşması’nın biran önce nihayete ulaşması gereğine vurgu yaptı. Biden, “Kosova’nın demokratik ve çok kültürlü yapısının korunmasında ABD’nin yardımı yanında ülke liderlerinin katkısı büyük. Balkan bölgesi bugün hiç olmadığı kadar Avrupa ile entegre olmuş durumda. Yedi yıl aradan sonra Kosova’da yaşanan ilerlemeyi görmek beni çok mutlu oldu. Kosova su anda tüm dünyanın ismini duyduğu ve çok sayıda ülke tarafından tanınan bir ülke haline geldi. Kosova bayrağı bugün birçok uluslararsı müsabakada dalgalanıyor. Ve olimpiyat şampiyonluğu gibi bir başarı elde etmiş durumda. Karadağ ile Sınır Anlaşması ülke adına önemliydi ve siz bu kararı aldınız. Farkındayım bu zor bir karardı ama lider olmak bunun gerektirir. Bugün, Kosova’nın gelecek için alması gereken kararları konuştuk. Ülkenin ilerlemesi için, müttefiklerle ortak bir çalışma gerekiyor. Hatta, eskiden düşman olunan ülkelerle bile ortak bir çalışma yürütmek gerekli. Başbakan Mustafa ve Cumhurbaşkanı Thacı, Sırbistan ile yürütülen müzakere süreci hakkında şahsıma bilgi verdiler. Sırp Belediyeler Birliği’nin oluşturulması şu aşamada oldukça önemli. Çünkü bizler, Kosova ve Sırbistan’ı Avrupa Birlğı’nde görmek istiyoruz. Ülkede hukukun üstünlüğü ekonomik kalkınmanın en önemli adımıdır. Bir ülkede hukukun üstünlüğü varsa yatırımlarda artar. Yolsuzluk kanser gibidir. Tedavi edilmezse bir ülke ilerlemeyez. Kosova’yı demokratik, insan haklarına saygılı, çok etnikli ve yolsuzluğun olmadığı bir ülke olarak AB üyesi olarak görmek isteriz. Yolsuzluğun önlenmesinde üst düzey yetkili olsa bile gerekli yaptırım uygulanmalıdır” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Milan, Beşiktaş’tan Jose Sosa ile anlaştığını açıkladı

Read Next

Kalkandelen’de şehitleri anma programı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *