Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Belgrad’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi bölgede önemli bir barış unsuru olarak gördüklerini” ifade etti.

Türkiye-Sırbistan ilişkilerinin tarihin en yüksek seviyesinde olduğunu vurgulayan Selakovic, ilişkilerin bu seviyede seyretmesini iki ülke cumhurbaşkanları Aleksandar Vucic ile Recep Tayyip Erdoğan arasındaki iyi ilişkilere borçlu olduklarını kaydetti.

Sırbistan’ın, Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmekten yana olduğunun kaydeden Selakovic, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin bu noktada önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Selakovic, yarın mevkidaşı Çavuşoğlu ile Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinin Novi Pazar şehrinde Türkiye’nin başkonsolosluğunun resmi açılışını yapacaklarını hatırlatarak, “Novi Pazar’da açılan başkonsolosluk da iki ülke arasındaki güven seviyesinin kanıtlarından biridir.” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin son 10 yılda 5 kat arttığını aktaran Selakovic, “Başka yatırımcıların cazip bulmadığı bölgelerde şirket açıp istihdam sağlayan Türk yatırımcılara müteşekkiriz.” şeklinde konuştu.

Selakovic, görüşmede bölgesel meselelerin de ele alındığını aktarak, “Sırbistan, Türkiye’yi bölgede önemli bir barış ve istikrar unsuru olarak görüyor. İş birliği ve karşılıklı yardımlaşmamızı gelecek dönemde de sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Balkan News/AA

Önceki Haber

Yunanistan’da günlük vaka sayısı 3 bin 500’ü geçti

Sonraki Haber

Bulgaristan’da koronavirüs önlemlerinin bir kısmı uzatılıyor