Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Rusya’yı, Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle Cenevre merkezli İnsan Hakları Konseyi üyeliğinden çıkardı.

193 üyeli BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Bosna Hersek’in yanı sıra Sırbistan da Ukrayna’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınmasına destek verdi.

Sırbistan’ın Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılmasına destek veren 93 ülke arasında yer almasını yorumlayan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, önümüzdeki günlerde petrol ticaretine ilişkin yaptırım paketinde Sırbistan’ın kaderine karar verileceğini ve bu nedenle Sırbistan’ın zor bir durumda kaldığını söyledi.

Vucic, “Bunu Putin’e de söyledim. İmkanların tükenmiş olduğu bir durumdayız ve kendi ülkemizi korumak istiyoruz. Yatırımlar olmazsa maaşları nasıl ödeyeceğiz” diye konuştu.

Vucic, Sırbistan’ın askeri olarak tarafsız bir ülke olmasına rağmen siyaseten tarafsız olmadığını söyledi.

Arnavutluk’tan övgü

Sırbistan’ın BM’de bir kez daha Rusya aleyhinde oy kullanması, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama tarafından övgüyle karşılandı.

Konuya ilişkin Twitter üzerinden yayınladığı paylaşımında Rama, Sırbistan’ın Rus saldırganlığının yeni dalgasına karşı Batı ile bir arada olmasının bölge için güzel bir haber olduğunu söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

NBA’de Sırp basketbolcu Jokic tarihe geçti

Sonraki Haber

Kosova’da konut fiyatları yüzde 60 arttı