Sırbistan’ın Kosova sınırında toplanan grup gösteri düzenledi

Sırbistan ve Karadağ ile Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nden (RS) gelen yaklaşık 200 kişilik milliyetçi grup, Sırbistan’ın Kosova sınırı yakınında gösteri düzenledi.

Sırbistan’ın Kosova sınırında toplanarak Sırp milliyetçi şarkıları söyleyen grup, polis kordonunu aşarak sınır idaresine yürümek istedi.

Katılımcılar, Kosova ile aralarında “sınır” olmadığını söyleyerek, “Bu mesajı ulaştırmak için geldik. Sınırın öte tarafından barikat kuran Kosovalı Sırp kardeşlerimize destek için geldik. Gördüğümüz baskıyı da Belgrad’a ulaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Sırbistan polisinin güvenlik önlemlerini artırması üzerine sınırda provokatif eylem yapan grup, olaysız dağıldı.

NATO’nun Kosova Gücü (KFOR), Kosova’nın Sırbistan sınırında dikenli tellerle güvenlik önlemi aldı, KFOR’a bağlı ABD askerleri ve zırhlı araçlarının da sınırda bulunması dikkati çekti.

Kosovalı Sırpların kurdukları barikatlarda tuttukları nöbet 9’uncu gününde

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının ardından Kosova ile Sırbistan arasındaki tansiyon bir hayli yükselmişti.

Pantic’in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak sınır geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi ve barikatların kaldırılması çağrısı yapmış; Sırbistan, KFOR’a Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyinde konuşlandırılması için talepte bulunmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad- Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.

AA

Read Previous

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, İsveç ve Karadağ’dan heyetlerle buluştu

Read Next

Bosna Hersek’te Noel Babalı eşek yarışı düzenlendi