Sırbistan’dan Bosna’daki “anayasaya aykırı” etkinliğe destek

Sırbistan hükümetinin en üst düzey isimlerinin Bosna Hersek’te anayasa mahkemesi kararıyla yasaklanan Sırp Cumhuriyeti Günü’ne katılacakları ileri sürüldü.

Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin kurulduğu 9 Ocak’ın “anayasaya aykırı” bulunmasına rağmen Sırp Cumhuriyeti (RS) Günü olarak kutlanması tepkiye neden oluyor.

Pazar günü tertipleneceği duyurulan illegal “30. yıl” kutlamasına Sırbistan’dan Başbakan Ana Brnabic, Meclis Başkanı Ivica Dacic ve çok sayıda bakanın katılması bekleniyor.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin eski Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic’in 2015’teki başvurusu üzere RS Günü’nün yasallığını değerlendiren Anayasa Mahkemesi, 9 Ocak’ın RS Günü olarak kutlanmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmiş ve bunun entitede yaşayan Sırp olmayan halklara karşı ayrımcılık olduğunu ifade etmişti.

Ayrılıkçı söylemleriyle bilinen Sırp lider Dodik ise 2016’da entite sınırları içinde bir referandum yapmış ve referandumda oy kullananların yüzde 99’u 9 Ocak’ın RS Günü olarak kutlanması yönünde oy vermişti.

Durumun iki ülke arasında yeni bir krize neden olmasından endişe ediliyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Sırbistan’da yabancı madencilik şirketine karşı protestolar sürüyor

Read Next

YTB ‘Doğumunun 75. Yılında Dr. Sadık Ahmet’i Anma Programı’ düzenledi