Sırbistan’dan AB’ye ağır itham: İkiyüzlülüğü bıraksın

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Avrupa Birliğini (AB) “ikiyüzlü” olmakla suçladı.

Brnabic, Belgrad ile Priştine arasındaki gerginliği tırmandırıcı açıklamalardan kaçınmasını isteyen AB Dış İlişkiler Servisi’nin bildirisine tepki gösterdi.

Brnabic, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, AB’nin 2013’te yapılan Brüksel Anlaşmasının gerçekleşmesi ve Kosova’da Sırp Belediyeler Topluluğu’nun kurulması için “üzerine düşeni yapmadığını” savundu.

Brnabic ayrıca,”İki tarafın Brüksel’de 2013’te anlaşmasıyla Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulmasına karar verildi. AB kendine düşeni yapıp Brüksel Anlaşması’nın yürürlüğe geçmesini, Kosova ve Metohiya’daki Sırplar’ın temel insan haklarını sağlasaydı, bugün her şey farklı olabilirdi. Bu sebepten dolayı, lütfen, ikiyüzlülüğe bir son verin.” ifadelerini kullandı.

Brnabic, bildiri hakkında “bazı insanların bugün 1 Nisan olduğunu düşünebileceğini” söyleyerek, “Bu (çok tatsız) bir şaka olmalı.” dedi.

AB Dış İlişkiler Servisi tarafından paylaşılan bildiride, Belgrad ve Priştine yetkilileri arasında gerginliği tırmandırıcı açıklamaların ve özellikle de Batı Balkanlar’daki savaş söylemlerinin artmasının “büyük bir endişeye” sebep olduğu belirtilirken, “İki taraftan da yüksek siyasetçiler tansiyonu ve bölgede olası bir şiddeti yükseltebilecek bir tartışmadan sorumlu olacaklar.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Avrupa’da iklim değişikliği son yılların en yoğun orman yangınlarına yol açıyor

Read Next

Tabanovce Sınır Kapısı’nda 1 saat bekleniyor