Sırbistan’daki Sığınmacı Çocukların Okul Heyecanı

Avrupa Birliği’nin (AB) 2016 yılında Batı Balkan rotasını kapatmasının ardından Sırbistan’da kalan sığınmacıların çocukları, okula başlama heyecanını ülkelerinden uzakta yaşadı.

Batı Avrupa ülkelerine ulaşmayı hedefleyen aileleriyle Sırbistan’da bulunan 348 çocuk, bu ülkede ilk ders zilinin çalmasıyla okul sıralarına oturdu.

Sırbistan Sığınmacı ve Göçmen İşleri Komiseri Vladimir Cucic, Krnjaca Sığınmacı Merkezi’nde okula yeni başlayan çocuklarla bir araya gelerek çocuklara okul ihtiyaçları konusunda yardımlarda bulundu.

Burada açıklama yapan Cucic, Sırbistan genelindeki 33 okulda 348 sığınmacı çocuğun dün okula başladığını belirterek “Çocuklardan 60’a yakını liseye gidiyor. Bazıları meslek kurslarına da kayıt yaptırdı.” dedi.

Sırbistan’da yaklaşık 4 bin sığınmacı bulunduğunu aktaran Cucic, devlet olarak sığınmacıların eğitimine son derece önem verdiklerini belirtti.

Belgrad Belediyesi Çocuk Koruma ve Eğitim Hakları İdaresi Sekreteri Slavko Gak da başkent Belgrad’da 81 sığınmacı çocuğun okula başladığını aktardı.

Çizdiği resimlerle Sırbistan’da dikkat çeken ve ailesi ve kendisine Sırbistan vatandaşlığı verilen “Küçük Picasso” lakaplı 10 yaşındaki Afgan sığınmacı Farhad Nuri de okula başlayan çocuklar arasında ilgi odağı oldu.

 

 

AA

Read Previous

Tabelaları İndirme “Zaman”ı

Read Next

Hayrat Vakfı’ndan liseli öğrencilere Balkanlarda eğitim

46 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *