Sırbistan’daki Niş Konsolosluğu Türk vatandaşlarının sorunlarının çözümüne yardımcı oluyor

Sırbistan’da hizmet vermeye başlayan Türkiye’nin Niş Konsolosluğu, hem sıla yolundaki Türk vatandaşlarına yardımcı olmayı hem de Sırbistan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere katkı sağlamayı hedefliyor.

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Novi Pazar’daki başkonsolosluğun geçen yıl açıldığını belirterek, “Ağustosta da Niş’te konsolosluk ofisimizi açtık. Yaz ayları yoğun geçti. Bildiğiniz üzere sıla yolu üzerinde vatandaşlarımızın zaman zaman sıkıntıları oluyor, Niş’teki konsolosluk ofisimiz merkezi konumuyla sorunları yerinde çözebiliyor.” dedi.

Niş’te konsolosluk işlemlerine de başlandığına işaret eden Aksoy, “Burası sadece sıla yolunu kullanan vatandaşlarımıza hizmet etmeyecek. Aynı zamanda Niş’in ekonomik potansiyelinin de Türk yatırımcılar tarafından kullanılmasını sağlayacak.” diye konuştu.

Aksoy, Sırbistan’ın ekonomik anlamda kalkınan bir ülke olduğunu söyleyerek, “Başkent Belgrad’daki ticaret müşavirliğimiz, Novi Pazar’daki başkonsolosluğumuz ile Niş’teki konsolosluk ofisimiz aracılığıyla ticaret hacmimizi 2,5 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Niş Konsolosu Atilla Küçüktalaslı da her yıl 1,5 milyon insanın buradan geçtiğini tahmin ettiklerini dile getirerek, “Onlar için buradayız. Her gün 24 saat hizmet veriyoruz.” dedi.

AA

Read Previous

Bulgaristan’ın 6,5 milyonluk nüfusunun yüzde 8,4’ü Türk

Read Next

Yunanistan’a kaçmak isteyen 14 terör şüphelisi yakalandı