Avrupa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artış devam ederken salgın hızının yavaşladığı bazı ülkeler de tedbirleri kademeli olarak kaldırıyor.

Balkan ülkelerinden Sırbistan, Avrupa’da salgından en fazla etkilenen ülkelerden İtalya’ya 2 milyon maske, 100 bin tulum ve 1 milyon çift eldiven gönderdi. Yardımları taşıyacak uçakları uğurlamaya gelen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, tıbbi malzemelerin bulunduğu kutulardan birinin üzerine İtalyanca “Birlikte kazanacağız. Cesur ol İtalya, Sırbistan sizinle beraber.” yazdı.

Can kaybının 151’e, Kovid-19 vakalarının sayısının ise 7 bin 779’a yükseldiği Sırbistan’da, Negotin beldesindeki bir huzurevinde kalan 30 kişide virüs tespit edildi. Bu arada, salgın tedbirlerini gevşetmeye devam eden Sırbistan’da pazartesiden itibaren kuaför ve spor salonları da yeniden faaliyete başlayacak.

Tedbirleri kademeli olarak kaldırmaya devam eden Hırvatistan’da ise mayıs ayının başından itibaren dini ibadetlere izin verileceği ve toplu taşımanın yeniden başlatılacağı açıklandı.

– Karadağ’da yeni vaka tespit edilmedi

Bu arada, Avrupa’da Kovid-19’un en son görüldüğü ve vaka sayısının 319 olarak açıklandığı Karadağ’da dünden beri yeni vaka tespit edilmedi. Karadağ Kamu Sağlığı Enstitüsünden yapılan açıklamada, son 24 saatte 158 test yapıldığı ve bunların tamamının negatif çıktığı bildirildi.

 

 

 

AA

Önceki Haber

Son 24 saatte 41 vaka ve 2 ölü olduğu açıklandı

Sonraki Haber

Engin Noyan KGO’da “Mübarek Kur’an ve Ramazan” konulu semineri verdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − 13 =