Sırbistan’daki Arnavut siyasetçiler, seçimlere beraber gitme konusunda uzlaşamayınca Sırbistan parlamentosuna hiç vekil çıkaramadı.

Sırbistan Cumhuriyet Seçim Komisyonu’nun Çarşamba günü yayınladığı verilere göre, Sırbistan’ın güneyinde yaşayan Arnavutlar, Sırbistan parlamentosunda temsil edilemeyecek.

Exit.al’ın haberine göre daha önce parlamentoda üç sandalye ile temsil edilen Arnavutlar, seçimlere iki ayrı liste ile gidilmesi ve bazı iddialara göre Sırp yetkililerin etnik Arnavutları organize bir şekilde kayıtlardan silerek oy kullanmalarına engel olması sonucu Sırbistan parlamentosunda temsil edilemeyecek.

Arnavut liderler birbirini ve Vucic’i suçladı

Seçimlerde Shaip Kamberi liderliğindeki Demokratik Eylem Partisi 9.644,  Shqiprim Arifi liderliğindeki Değişim İçin Alternatif partisi ise 3.250 oy alarak barajı geçemedi. 2020’de ittifaka giderek toplam 26 bin oy alan liderler, başarısız sonuçların ardından birbirlerini ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’i suçladı.

Arifi, Kamberi’nin koalisyon kurmayı reddettiğini söylerek rakip lideri suçlarken, Kamberi de Vucic’in ülkedeki Arnavutların oy kullanmalarına engel olduğunu öne sürerek Preşova Vadisi’nde seçimlerin tekrarlanması talebinde bulundu.

Balkan News

Önceki Haber

İsrail’in Kosova Büyükelçisi Ziv güven mektubunu sundu

Sonraki Haber

AB’den Bulgaristan’ın Toparlanma ve Gelişme Planına yeşil ışık