Balkan ülkeleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında uyguladıkları tedbirleri kaldırmaya devam ediyor.

Sırbistan‘da 15 Mart’tan beri uygulanan olağanüstü halin (OHAL) dün gece kaldırılmasının ardından, bugünden itibaren sokağa çıkma yasağı da kalkmış oldu.

Başkent Belgrad’daki toplu taşıma araçlarının yarından itibaren yeniden çalışmaya başlayacağı, ilk etapta yalnızca işe gidenler tarafından kullanılabileceği kaydedildi.

Pazartesi gününden itibaren kreşlerin yeniden açılmasına izin verilirken, okulların uzaktan eğitime devam edeceği aktarıldı.

Kamuya açık alanlarda maske ve eldiven takma zorunluğunun bulunduğu Sırbistan‘da, düğün ve doğum günü gibi kutlamalar 15 Haziran’a kadar yasak olacak.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Zoran Mihajlovic, OHAL’in kaldırılmasıyla salgınla mücadelenin en zor kısmını geride bıraktıklarını ve yeni bir sürece girdiklerini belirterek bunun da “virüsle yaşamak” olduğunu ifade etti.

Virüsle mücadelenin sona ermediğinin altını çizen Mihajlovic, “evde kal” çağrısının yerini “sorumluluk sahibi ol” çağrısının aldığını kaydetti.

Sırbistan‘daki vaka sayısı 9 bin 791, can kaybı ise 203 olarak açıklandı.

 

 

AA

Önceki Haber

Mehmet Görmez “Köprü Gençlik Okulu”nda konferans verecek

Sonraki Haber

Karadağ’da hastanelerde Kovid-19 vakası kalmadı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 − four =