Sırbistan’da doğacak 2 ve 3’üncü çocuk için ailelere 850 dolar verilecek

​Sırp parlamentosu, çocuklu ailelerin desteklenmesine ilişkin yasada, ikinci ve üçüncü bir çocuğun doğumu için yaklaşık 850 dolar tutarında bir defalığına ödenek ödenmesini sağlayan bir değişikliği kabul etti.

Sırp medyasında yer alan haberlere göre, 1 Ocak 2022’den itibaren ikinci veya üçüncü çocuğu olan tüm ailelerin her birine 100 bin dinar (850 dolar) verilecek. 

Daha önce, yasa bu tür bir ödemeyi yalnızca ilk çocuğun doğumu için sağlıyordu.

Çalışma ve sosyal meselelerle ilgili meclis komitesinin bir toplantısında konuşan Aile ve Nüfus Bakanı Ratko Dmitrovich, “Bütçenin kapasitesini değerlendirdiklerini, böyle bir karar için kaynak olduğu sonucuna vardıklarını” söyledi.

Daha önce, Sırp hükümeti ilk çocuğun doğumu için ödemeyi 100 bin dinardan 300 bin dinara (2,5 bin euro) çıkaran bir yasayı kabul etmişti. Bu yasa da 1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic daha önce ulusa seslenişinde, ilk çocuk için aileye hem devletten hem de belediyelerden yapılacak toplam ödeme tutarının 4 bin avro civarında olacağını söyledi.

Son yıllarda Sırp yetkililer, devletten çeşitli programlar ve ödemeler getirerek Sırbistan’daki düşük doğum oranının üstesinden gelmeye çalışıyorlar. 

Kaynak: doğruhaber

Read Previous

DSÖ: Omicron varyantının ‘tsunami’ etkisi oluşturmasından büyük endişe duyuyoruz

Read Next

Kovid-19’un Omicron varyantı Bosna Hersek’e de sıçradı