Sırbistan’da Cumhurbaşkanı Vucic’e destek mitingine binlerce kişi katıldı

Sırbistan’da bir süre önce meydana gelen silahlı saldırılar sonrası aleyhinde gösteriler düzenlenen Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e destek mitingine binlerce kişi katıldı.

Sırbistan’daki Sırpların yanı sıra, Kosovalı, Bosna Hersekli ve Karadağlı Sırpların da katıldığı ifade edilen, “Umudun Sırbistanı” adı verilen gösteri, Vucic’in liderliğini yaptığı Sırp İlerleme Partisi (SNS) tarafından düzenlendi.

Mitinge Vucic, ülkedeki bakanlar, Bosna Hersek’teki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik ve Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto katıldı.

Sırbistan Ulusal Meclisi önünde toplanan binlerce kişiden oluşan kalabalık, “Kosova, Sırbistan ve Vucic için” yazılı pankart açarak Sırbistan ve Rusya bayrakları taşıdı.

– Vucic, yarından itibaren Sırp İlerleme Partisi’nin lideri olmayacak

Belgrad’daki şiddetli yağışa rağmen toplanan kalabalığa seslenen Vucic, ülkede meydana gelen söz konusu silahlı saldırıların ardından düzenlenen gösterilerin kendisini ve hükümeti devirmek amaçlı olduğunu ifade etti.

Vucic, Kosova’da barışın korunması için mücadeleye devam edeceklerini kaydederek, mitingin ardından Kosova’da meydana gelen olaylar dolayısıyla Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayacağını belirtti.

Barış için mücadele edeceklerini kaydeden Vucic, “Barışın her saniyesini koruyacağız ama Sırbistan, Kosova’daki Sırplara yönelik saldırının ardından eli kolu bağlı oturmayacak. Sırpları kovmak mı istiyorsunuz? Onları kovmayacaksınız.” diye konuştu.

Vucic, 11 yıldır liderliğini yaptığı SNS’nin yarından itibaren lideri olmayacağını ancak partinin üyesi kalacağını ifade ederek vatandaşlara “Hiçbir yere gitmiyorum” mesajı verdi. Vucic, ülkesi için mücadele etmeye devam edeceğini, bu mücadele için bir “halk hareketi” kuracağını dile getirdi.

– Bosnalı Sırp lider Dodik ve Macar Bakan Szijjarto’dan Vucic’e destek

Dodik de mitinge RS adına katıldığını ifade ederek, “Vucic’in önderliğindeki güçlü Sırbistan’ı desteklediklerini” dile getirdi.

Sırbistan’ın güçsüz olmadığını kaydeden Dodik, konuşmasının sonunda, “Yaşasın Sırbistan! Yaşasın Sırp Cumhuriyeti! Yaşasın Rusya!” mesajı verdi.

Szijjarto da Sırpça konuşarak, Sırbistan’ın muhteşem bir cumhurbaşkanına sahip olduğunu söyledi.

Sırp ve Macarların kardeş milletler olduğunu ifade eden Szijjarto, “Bize saldırıyorlar çünkü biz Ukrayna’da barış istiyoruz ve savaşın tırmanma riskini artırmaya katkıda bulunmuyoruz. Aile değerlerine bağlı olduğumuz ve dışarıdan dikte edilmeyi reddettiğimiz için bize saldırıyorlar.” ifadelerini kullandı.

– Sırbistan’da silahlı saldırılar

Belgrad’daki Vladislav Ribnikar İlkokulunda 14 yaşındaki K.K, 3 Mayıs’ta güvenlik görevlisi ve öğrencilere silahla ateş açmıştı. Saldırı sonucu 9’u çocuk, biri güvenlik görevlisi 10 kişi ölmüş, 5’i çocuk biri öğretmen 6 kişi yaralanmıştı.

14 yaşındaki çocuğun saldırıyı bir aydır planladığı ve üzerinde saldırdığı öğrencilerin listesi ile okul planının bulunduğu belirtilmişti.

Saldırının ardından Sırbistan genelindeki her okulda 2’şer polis memuru görevlendirilmişti.

Başkentteki okul saldırısından iki gün sonra 21 yaşındaki saldırgan U.B, Mladenovac’ın Dubona köyünde seyir halindeki araçtan otomatik tüfekle etrafa rastgele ateş edip 8 kişiyi öldürmüştü.

Sırbistan’da 18 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki silahlı saldırının ardından ulusal yas ilan edilmişti.

– Kosovalı Sırplar ve güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı

Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok belediyelerinde polisin görevlendirilmesine karşı çıkan Kosovalı Sırplar ve güvenlik güçleri arasında bugün arbede yaşanmıştı.

Yerel medyadaki haberlerde, Kosova polisinin, Zveçan Belediyesi önünde konuşlandırılmasına karşı çıkan Kosovalı Sırpların 2 polis aracını kundakladığı ifade edilirken, polisin de flaş bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği aktarılmıştı.

Kosova polisince yapılan açıklamada, ilgili belediyelerde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanarak görevlerine başlayan belediye başkanlarına, resmi binalara girişlerinde yardım etmeleri sebebiyle güvenlik güçlerinin görevlendirildiği bildirilmişti.

Kosovalı Sırpların, polisin görevlendirilmesine karşı çıkarak belediye binaları önünde toplanması sonucu başlayan olayların devam ettiği; Sırpların, Kosova’nın kuzeyine giden yolları barikatlarla kapattığı iddia edilmişti.

Sırbistan Radyo ve Televizyonundaki (RTS) haberde, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in orduya “hazır ol” emri verdiği ve ordu mensuplarının Kosova sınırına hareket ettiği belirtilmişti.

Sabah, Kosovalı Sırpların yoğun yaşadığı Leposaviç, Zveçan, Zubin Potok ve Kuzey Mitrovica belediyelerinde siren seslerinin duyulduğu ve bunun üzerine Kosovalı Sırpların endişe duyarak belediye binaları önünde toplanmaya başladığı bilgisi paylaşılmıştı.

– Kosovalı Sırplar, seçimleri boykot etmişti

Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan olağanüstü yerel seçimleri kazanan belediye başkanları, dün yemin ederek görevlerine başlamıştı.

Yemin törenleri, Kosovalı Sırpların seçim sonuçlarını tanımaması nedeniyle ve olası gerginlikleri önlemek adına, belediye binaları yerine bölgede Arnavutların yaşadığı köylerdeki kamu binalarında yapılmıştı.

Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı 4 belediyede, 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri Arnavut siyasi partilerinin adayları kazanırken, seçimler, Kosovalı Sırplarca boykot edilmişti.

AA

Read Previous

ABD, Kosova’nın kuzeyindeki polis konuşlandırmasını kınadı

Read Next

Hırvatistan’da Türkiye’deki depremzedeler için konser düzenlendi