Sırbistan’da “Boşnak Belediyeler Birliği” talebi

Sancak Demokratik Eylem Partisi (SDA Sancak) Başkanı Sulejman Ugljanin, Sırbistan’daki Boşnaklar için Kosova’da kurulması teklif edilen Sırp Belediyeler Birliği benzeri bir çözüm talep etti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile AB ve ABD temsilcilerine yönelik bir mektup kaleme alan Ugljanin, Sırbistan’daki Boşnakların konumlarından ve kendilerine yönelik muameleden memnun olmadığını ifade etti.

Ugljanin, Sırbistan’ın AB’ye üyelik yoluna devam edebilmesi için Kosova ile diyaloğun sürmesini ve Sırbistan’daki Boşnaklara da Kosovalı Sırplar için talep edilen hakların aynının verilmesini talep etti.

Ugljanin, Sırbistan’ın Fransız-Alman planını reddetmesinin AB ile müzakerelerin durması, yatırımların çekilmesi ve vize serbestisine son verilmesi sonuçları doğurabileceğini ve bunun Sırbistan’daki Boşnaklar için belirsizlik ve istikrarsızlık manasına geleceğini söyledi. 

Ugljanin bir süre önce Sırbistan’daki Arnavut temsilciler ile birlikte Kosova’yı ziyaret etmiş ve Kosova hükümeti de mütekabiliyet esasları çerçevesinde Kosovalı Sırplar için talep edilen hakların Sırbistan’daki Boşnak ve Arnavutlara da sağlanması gerektiğine ilişkin bir açıklama yayınlamıştı. 

Balkan News

Read Previous

Arnavutluk arama kurtarma ekibi depremin oluşturduğu hasara şaşırdı

Read Next

Bosna Hersek’ten Türkiye’deki afetzedelere 10 milyon TL yardım