Sırbistan’da ‘Bosna Kasabı’nın resmedildiği grafitilerin kaldırılması istendi

Batı Balkan ülkelerinde faaliyet gösteren Genç İnsan Hakları Girişimi (YIHR), soykırım ve savaş suçlarından 2017’de ömür boyu hapse mahkum edilen Bosnalı Sırpların eski lideri Ratko Mladic’in resmedildiği grafitilerin kaldırılmasını talep etti.

YIHR’dan yapılan açıklamada, Sırbistan‘ın 10 şehrinde bulunan 308 grafitinin ‘Bosna Kasabı’ Mladic’e övgü amacıyla çizildiğine dikkat çekilerek, ülkedeki duvarların Mladic ve diğer savaş suçlularının resimleri ile nefret içeriklerinden temizlenmesi gerektiği ifade edildi.

YIHR’in, ‘Hakikat daha fazla gecikmesin’ sloganıyla başlattığı girişim kapsamında Eylül 2022’den Aralık 2022’ye kadar tespit edilen grafitilerin 250’den fazlasının, başkent Belgrad’da bulunduğu kaydedildi.

Yetkili makamlara öncelikle Belgrad’daki duvar resimlerinin kaldırılması çağrısında bulunulan açıklamada, “Başkent sokaklarından birinde Ratko Mladic ile Çetnik hareketinin lideri Dragoljub Draza Mihajlovic’in yan yana resmedildiğini görüyoruz. Bu resimlerin varlığı veya kaldırılması, Sırbistan’ın saygı gösterdiği şeyin kanun mu yoksa suç mu olduğunu gösterecektir.” ifadelerine yer verildi.

Balkan News

Read Previous

Adalet Bakanı Bozdağ, Yunan hükümlü Nalmpantis’in ülkesine naklini onayladı

Read Next

“Batı Balkan ülkelerini mümkün olan en kısa sürede AB’ye yakınlaştırmak istiyoruz”