Sırbistan’da Belgrad Üniversitesi Filoloji fakültesi teknik donanım desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi ile Türk Dili ve Edebiyatı Çalışma Grubu’na teknik donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Sırbistan üniversiteleri ile işbirliği projelerine devam ediyor. Sırbistan’ın en köklü eğitim kurumlarından olan Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi ile Türk Dili ve Edebiyatı Çalışma Grubu’na TİKA tarafından teknik donanım desteği verildi. TİKA ve Fakülte arasında yeni ortak çalışmaların önünü açacak işbirliği protokolü imzalandı.

Aralık ayında Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Sırbistan’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Belgrad Üniversitesi ile eğitim alanında ikili işbirliğinin geliştirilmesi ve akademik çalışmaların koordinasyonunun sağlanması amacıyla TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile Belgrad Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vladimir Bumbaşırevıç arasında mutabakat zaptı imzalanmıştı.

Bu işbirliğinin ilk adımı olarak, Filoloji Fakültesi kütüphanelerinin alt yapılarının iyileştirilmesi adına masaüstü bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, barkod okuyucu ve etiket yazdırıcı gibi malzemelerden oluşan ekipman teslimi TİKA tarafından gerçekleştirildi. TİKA tarafından Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü akademik personeline de teknik altyapı desteği verildi.

Teslim töreninde aynı zamanda Filoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aleksandra Vranes ile TİKA Belgrad Program Koordinatörü Mehmet Bayrak arasında imzalanan işbirliği protokolü ile Fakülte’nin teknik kapasitesinin geliştirilmesi ve Fakülte bünyesinde 91 yıl önce çalışmalarını başlatan ve bugün Şarkiyat Bölümü altında eğitim hizmetlerini sürdüren Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ihtiyaçlarının karşılanması için de adım atıldı.

T.C. Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay, Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aleksandra Vranes ile Dekan Yardımcıları ve Fakülte öğretim üyelerinin hazır bulunduğu imza ve teslim töreninde konuşan Dekan Vranes, verilen teknik destek sayesinde Fakülte bünyesindeki tüm kütüphanelerin çok daha etkin çalışacağını belirtti. , Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vranes, imzalanan protokol doğrultusunda TİKA ile olan işbirliğinin gelişerek devam edeceğini ve bu durumdan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Filoloji Fakültesi İdari İşler Sorumlusu Andjelka Mitrovic ise Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün Fakülte bünyesindeki en eski bölümlerden biri olduğunu belirterek yapılan yardımların merkezinde öğrencilerin olmasının mutluluk verici olduğunu vurguladı. Filoloji Fakültesi, Belgrad Üniversitesi’nin en eski fakültelerinin arasında yer almakta olup, başta Türk Dili ve Edebiyatı Çalışma Grubu olmak üzere birçok dilin araştırılma ve öğretilmesine ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: TİKA

Read Previous

Erken seçimlerin maliyeti 7.5 milyon avro

Read Next

Nikolina Angelkova: “Kırcaali’de kültür ve tarih turizmine bel bağlıyoruz”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *