Sırbistan’da 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlendi

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği tarafından 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlendi.

Sırbistan‘ın başkenti Belgrad’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, Surçin bölgesindeki 22 Oktobar İlkokulunda düzenlenen 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne 500’den fazla çocuk katıldı.

Belgrad Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğinin öncülüğünde Sırbistan’da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin de destek verdiği şenlikte Belgrad Büyükelçi yardımcısı Pınar Şentürk, Eğitim Müşaviri Mehmet Yılmazata, 22 Oktobar İlkokulu Müdürü Milan Lukovic ve okul çalışanları da hazır bulundu.

Türkçe kurslarında Türkçe öğrenen öğrencilerin de gönüllü olarak görev aldığı etkinlikte iki ülke marşları okundu.

Etkinlikte Türkçe ve Sırpça şarkılar söylendi ve Türk müziği eşliğinde bale ve halk oyunları gösterisi sunuldu.

Pınar Şentürk, 23 Nisan’ın tüm dünyadaki çocukları barış, kardeşlik, sevgi ve hoşgörü temelinde bir araya getiren uluslararası bir bayram olarak kutlandığını söyledi.

Şentürk, Sırbistan’da bu güzel geleneğin yaşatılmasının, gelecek kuşaklara aktarılmasının kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Eğitim Müşaviri Yılmazata, 23 Nisan’ın dünya çocukları için de anlamlı bir gün olduğunu belirterek, “103 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı ülkemiz çocuklarına ve özellikle dünya çocuklarına armağan etmiştir. Müşavirliğimiz ilk olarak 2022 yılında etkinliği gerçekleştirdi. Bu sene etkinliği geniş kapsamlı sizlerle gerçekleştiriyoruz.” dedi.

22 Oktobar İlkokulu Müdürü Milan Lukovic ise Türk dizileri sayesinde Türkçeye ilginin arttığını ve Sırbistan’da Türkçenin popüler bir dil olmaya başladığını dile getirerek, dil öğrenimi ile birlikte iki ülkenin her geçen gün birbirine daha da fazla yakınlaştığını ifade etti.

Program sonrasında katkı verenlere teşekkür belgesi takdim edildi. Çocuklara da çeşitli hediyeler ve ikramlarda bulunuldu.

AA

Read Previous

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Bulgaristan’da

Read Next

Yunanistan sınırında 1’i terörist 3 kişi yakalandı