Sırbistan’da 10 kişinin öldüğü okulda yeniden ders zili çaldı

Sırbistan’da 3 Mayıs’ta gerçekleşen silahlı saldırıda 9 öğrenci ve bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği Vladislav Ribnikar İlkokulu’nda yeniden ders zili çaldı.

Sırbistan Eğitim Bakanlığı’ndan Snezana Vukovic, yerel medyaya yaptığı açıklamada, çok sayıda öğrencisini kaybeden 7/II sınıfının da derslere katılacağını belirtti.

Vukovic, öğrencilerin bizzat beden ve sağlık bilgisi dersleri ile sınıfa dönemeyi talep ettiklerini aktararak, “Velilerin, çocuklarının korktuğunu fark etmesi durumunda söz konusu öğrencinin okula gelme zorunluluğu bulunmuyor. Bunu yazılı olarak okul yönetimine bildirmeleri yeterli olacaktır.” diye konuştu.

Okulun iyi ayrı binadan oluştuğuna dikkati çeken Vukovic, “Saldırının düzenlendiği binada ders işlenmeyecek. Hem sabahçı hem öğlenci öğrencilere 6 polis memuru gözetmenlik edecek.” ifadelerini kullandı.

Vukovic, Vladislav Ribnikar İlkokulunda derslerin, silahlı saldırıdan bir hafta sonra başladığını ancak öğrencilerin okula gelme zorunluluğunun bulunmadığını hatırlattı.

Kosta Kecmanovic isimli 7. sınıf öğrencisi, 3 Mayıs’ta güvenlik görevlisi ve öğrencilere silahla ateş açmış, saldırıda 9’u çocuk, biri güvenlik görevlisi 10 kişi ölmüştü.

Kecmanovic’in, 6’sı çocuk, 1’i öğretmen 7 kişinin yaralandığı saldırıyı bir aydır planladığı ve saldırdığı öğrencilerin listesi ile okul planının üzerinde bulunduğu belirtilmişti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Almanya’dan Kosova polisine minibüs bağışı

Read Next

Akaryakıt fiyatlarına zam