Sırbistan ve Kosova liderleri Brüksel’de bir araya gelecek

Avrupa Birliği (AB) ara buluculuğunda Sırbistan ve Kosova arasında sürdürülen Belgrad-Priştine Diyaloğu liderler toplantısı 2 Mayıs’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti, 2 Mayıs’ta Brüksel’deki toplantıda hazır bulunacaklarını teyit etti.

Borrell’in yanı sıra AB’nin Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak’ın katılımıyla Vucic ve Kurti arasında yapılacak görüşme, normalleşme yolundaki Ohri Anlaşması’nın uygulanmasına odaklanacak.

Tarafların ilk gündem maddesi olarak akıbeti bilinmeyen kişilerle ilgili bildiriyi onaylamaları ve ardından Kosova’daki Sırp çoğunluklu belediyeler topluluğuyla ilgili ilk taslak tüzükle ilgili görüşmeleri bekleniyor.

– Sırbistan-Kosova ilişkileri

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

18 Mart’ta AB’nin arabuluculuğunda Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde yaklaşık 12 saat süren müzakerelerde iki ülke ilişkilerinin normalleşmesini sağlayacak anlaşma konusunda mutabakata varılmıştı.

AA

Read Previous

Avusturya’dan yürüyerek hacca giden Bosnalı Müslüman Kerkük’e ulaştı

Read Next

AB Komisyonu’na Batı Trakya Türklerine uygulanan ayrımcılıkla ilgili soru önergesi