Sırbistan ve Hırvatistan karşılıklı ilişkileri güçlendirmek istiyor

Sırbistan ve Hırvatistan, sahip oldukları farklılıklara rağmen bölgenin refahı için karşılıklı ilişkilerin güçlendirilmesi ve işbirliğinin artırılması noktasında hemfikir olduklarını belirtti.

Belgrad Dış Politika Merkezi ve Alman Hanns Seidel Vakfı işbirliğinde düzenlenen “Sırbistan-Hırvatistan İlişkilerinde Yeni Dinamikler” konulu çevrim içi konferansa Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ve Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman katıldı.

Dacic, iki ülke ilişkilerinin farklılıklar nedeniyle bazen yavaş ilerlediğini belirterek, “Gelecek dönemde yeni bir siyasi dile ihtiyacımız var. Geleceği inşa etmeye başlarsak geçmiş dönemden kalan meseleleri de çözebiliriz.” dedi.

Geçmişten şimdiye ulaşan meselelerin “karşılıklı eğitme” amacı olmadan çözülmesinin önemine değinen Dacic, iki ülkenin altyapı alanında ise şimdi ve gelecekte işbirliği yaptığını söyledi.

Grlic Radman da ülkesinin Sırbistan ile yapıcı bir diyaloğa hazır olduğuna işaret ederek, Hırvatistan’ın dış politika hedeflerine ulaştığını ve Avrupa Birliği (AB) tecrübelerini bölge ülkelerle paylaşmak istediğini belirtti.

Eski Yugoslavya’nın dağılması sürecinde yaşananlara “gözlerini kapayamayacaklarını” ifade eden Grlic Radman, geçmişle yüzleşmenin ve ortak bir dil bulmanın önemli olduğunu aktardı.

Grlic Radman, Hırvatistan’ın, Sırbistan’ın AB üyelik sürecine yardımcı olmak istediğini vurgulayarak, ülkesinin 1990’lı yıllarda yaşanan savaşta hayatını kaybeden 1816 kişiye hala ulaşamadığı bilgisini de paylaştı.

AA

Read Previous

Hırvat lider Milanovic, Bosna Hersek’le ilişkilerde yeni sayfa açmanın zamanı geldiğini belirtti

Read Next

Karadağ’da 7 aday, ülkenin 8. cumhurbaşkanı olmak için yarışacak