Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, dönemin Sırbistan Devlet Güvenlik Kurumu yetkilileri Yovitsa Stanişiç ile Franko Simatoviç’in 1991-1995 yıllarında Boşnak ve Hırvat sivillere yönelik savaş suçları işledikleri gerekçesiyle hapis cezası almasını eleştirdi.

Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY) Stanişiç ve Simatoviç’i suçlu çıkarmak amacıyla ceza uygulama şeklini değiştirdiğini savunan Vuçiç, mahkemenin Hırvat generaller Ante Gotovina ve Mladen Markaç’ın davalarındaki uygulamasını değiştirdiğini, ancak bu değişiklikleri Sırp yetkililer Stanişiç ve Simatoviç’in davasında uygulamadığını ileri sürdü.

Vuçiç, bu iki ismin aldığı cezanın Sırp halkına ve Sırbistan’a karşı intikam almak anlamına geldiğini ve buna asla anlam veremeyeceğini belirterek, Sırbistan’ın alnı ak başı dik bir şekilde ileriye gitmesi, milli değerleri ve çıkarlarını koruması gerektiğini vurguladı.

ICTY’nin kapatılmasının ardından kurulan Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması (MICT), dün Stanişiç ve Simatoviç’i insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları nedeniyle 12’şer yıl hapse mahkum etti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

Sonraki Haber

Dünya genelinde nükleer silahların sayısı azaldı, askeri stoklar arttı