“Sırbistan, Ukrayna’ya silah sattı” iddiası

Rusya’nın tarihsel dostu Sırbistan’ın, iki yılı aşkın süredir Ukrayna’ya silah sattığı belirtildi. Vucic, Kiev’e doğrudan bir satış yapmadıklarını ancak silah tedarik ettikleri ülkelerin cephaneliği kime verdiklerini bilmediklerini söyledi.

Rusya ile tarihi bir yakınlığı olan Sırbistan’ın, Ukrayna Savaşı’nın başından bu yana, toplam değeri yaklaşık 800 milyon euro olan cephane satışında bulunduğu iddia edildi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, silah ihracatı rakamını doğrularken, Kiev’e doğrudan satış yapıldığı yönündeki haberlerin gerçek olmadığını söyledi. Vucic, cephanenin ABD, İspanya ve Çekya gibi müttefik ülkelere satıldığını ve bu ülkelerin daha sonra söz konusu cephaneyi ne yapacaklarına kendilerinin karar verdiğini dile getirdi. Vucic ayrıca, savaş süresinde Rusya ve Ukrayna’ya ihracat yapmadıklarını, savaş devam ettiği sürece de yapmayacaklarını dile getirdi.

VUCİC’İN RUSYA- UKRAYNA POLİTİKASI

Vucic, ikili bir yol izliyor; bir yandan ülkesinin Avrupa Birliği’ne (AB) üye olması için çaba sarf ediyor diğer yandan Çin ve Rusya ile iyi ilişkiler geliştiriyor.

Belgrad yönetimi, Ukrayna Savaşı’nın başından bu yana Avrupa’nın Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlara katılmadı. Vucic, ülkesinin bu tavrı ile ilgili yaptığı son açıklamada, “Bizim hem Kiev’de hem de Moskova’da dostlarımız var. Onlar bizim Slav kardeşlerimiz.” ifadelerini kullanmıştı.
Kaynak: haber7

Read Previous

Arnavutluk, İspanya karşısına mutlak galibiyet hedefiyle çıkıyor

Read Next

Yunanistan’a kaçmak isteyen 16 terör şüphelisi yakalandı