Sırbistan, Srebrenitsa soykırımını inkar etmeye devam ediyor

Sırbistan uluslararası mahkeme kararlarına rağmen, resmi olarak Srebrenitsa soykırımını reddetmeye devam ediyor.

Ülkenin resmi haber ajansı Tanjug, dünkü soykırımı anma törenlerini “Bosna’daki iç savaşta öldürülenlerin anma töreni” ifadeleriyle sundu.

İktidara yakın gazetelerden Informer dün Srebrenitsa soykırımının “yalan” olduğu bir habere yer verirken bugün ise “Naser’in (Oriç) kasapları, soykırım kurbanı oldu. Srebrenitsa’ya ilişkin yeni yalanlar ortaya çıkarıldı” manşetiyle çıktı.

Srebrenitsa’da yaşanan katliamların bir soykırım teşkil ettiği uluslararası mahkeme kararlarıyla belirlenmiş olmasına rağmen Sırbistan, resmi olarak Srebrenitsa’da bir soykırım değil, “korkunç bir suç” işlendiğini savunuyor.

Geçtiğimiz yıl hükümetin Srebrenitsa soykırımından hüküm giyen eski Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç’in Belgrad’daki duvar resmini polis koruması altına alması, duvar resmine yumurta atan bir aktivistin tutuklanması ve İçişleri Bakanının bu duvar resminin önüne çiçek bırakması, Sırbistan’da iktidarın Srebrenitsa soykırımına bakışını bir kez daha gözler önüne sermişti.

Diğer taraftan dün ülkede başta Boşnaklara ait sivil toplum kuruluşları olmak üzere insan hakları ve özgürlük yanlısı birçok sivil toplum kuruluşu, Srebrenitsa soykırımını kınayan açıklamalarda bulundu.

Sırp Tanjug televizyonunun dünkü sabah programında sunucular Milorad Komrakov  ve Zoran Ostojić, günün en önemli haberinin Sırp tenisçi Novak Djokovic’in Wimbledon şampiyonluğu değil “Srebrenitsa soykırımının yıl dönümü” olduğunu ifade etti.

Sırp sanatçı Jelena Karleusa da soykırımda 8372 kişinin öldürüldüğüne dikkat çektiği paylaşımında, “8372’ye kadar sayın ve söylediğiniz her sayıda bir insanın öldüğünü düşünün” diye yazdı.

 “Belgrad’da Srebrenitsa soykırımı anıtı dikilene kadar uzlaşı olmaz”

Karadağ İslam Birliği Reisü’l-uleması Rifat Fejzic, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Srebrenitsa soykırımı anıtı dikilmediği sürece Sırbistan’la barışın mümkün olmayacağını söyledi.

Potoçari’deki anma törenlerine katılan Fejzic, soykırım ideolojisinin halen canlı olduğuna ve savaş suçlularının yüceltilmeye devam edildiğine dikkat çekti.

Kosovalı yetkililer, Sırbistan’ın soykırımı inkarını eleştirdi

Sırbistan’ın bu tavrını eleştiren Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan’ın 1995’te Sırp güçleri tarafından işlenen soykırımı utanç duymadan inkar etmeye devam ettiğini söyledi. Soykırımın yıl dönümü vesilesiyle yayınladığı açıklamada Kurti, Sırp kurumlarının özür dilemek yerine hayasızca soykırımı inkar ettiklerini vurguladı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani de mesajında Srebrenitsa’da yapılan canavarca eylemlerin inkarı ve yüceltilmesiyle, hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türk yüzücülerden Bulgaristan’daki turnuvada 2’si altın 6 madalya

Read Next

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne Türk bayrağı asıldı