Sırbistan seçime gidiyor

Sırbistan hükümeti, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e parlamentoyu feshetme ve yeni seçimleri ilan etme önerisi sundu. 

Böylelikle 17 Aralık’ta yapılması planlanan genel seçimler için ilk resmi adım atılmış oldu. 

İktidardaki Sırp İlerleme Partisi’nden (SNS) yayınlanan açıklamaya göre öneride, “Mevcut koşullar altında yeni parlament seçimlerinin yapılması demokratik süreçleri güçlendirir, toplumdaki rakip fraksiyonlar arasındaki gerilimi azaltır, nefret söylemini reddeder ve çeşitli politik, ekonomik ve diğer konulardaki görüş ve perspektifleri özgürce ifade etme hakkını teyit eder” denildi.

Sırp Hükümeti, bu yılın başlarında 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki önemli saldırının ardından muhalefetten artan baskısı ve şiddet karşıtı protesto gösterileriyle karşı karşıya kalmıştı. 

Sırbistan’da son dört yıl içerisindeki üçüncü seçim, Batılı liderlerin ülkeye Kosova’nın fiilen tanınması konusundaki baskılarının arttığı bir döneme denk geldi. 

Geçen hafta, Fransa, Almanya ve İtalya dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinin liderleri, Kosova’nın Sırp azınlığına daha fazla özerklik vermesi çağrısında bulundu ve Sırbistan’ı Kosova’nın “fiili” bağımsızlığını kabul etmeye çağırdı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Edirne’de Bulgaristan’a gitmek üzere durdurulan TIR’da kaçak elektronik eşya ve sigara ele geçirildi

Read Next

Karadağ’dan Dodik’e ret