Sırbistan, Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmayı planlıyor

Vučić, Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanmasının Sırbistan için “büyük bir problem” olacağını söyledi

Sırbistan, ülkenin en büyük petrol şirketi NIS’in çoğunluk hisselerini Rus Gazpromneft şirketinden almayı planlıyor. 

Financial Times’ın aktardığı habere göre, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmayan Sırbistan, ülkenin enerji alanında Moskova’ya bağımlılığını azaltmaya hazırlanıyor. AB, Rus petrolünü aralık ayından itibaren tamamen yasaklamayı planladığı için AB’ye üyelik için aday ülke statüsünde olan Sırbistan’a bir ayrıcalık tanınmaması durumda Belgrad, Moskova’dan petrol alamayacak. 

Sırbistan bu nedenle ülkenin en büyük petrol şirketi NIS’in çoğunluk hisselerini Rus Gazpromneft şirketinden almayı planlıyor. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, yaptığı açıklamada “Rusya’nın sahip olduğu şirketlere daha fazla yaptırım gelmesi bizim için büyük bir problem olacaktır. Her türlü müdahil olmamız gerekecek. Vatandaşlarımız için yeterli miktarda gaz ve petrolü sağlamalıyız” dedi. 

Vučić, enerji alanında Macaristan ile işbirliği yapacaklarını açıkladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı, “Avrupa’da savaş döneminde değildik. Ancak şu anda neredeyse her şey değişti. Bu nedenle acele ediyoruz. Macaristan’a enerji işbirliğinde güveniyoruz” ifadelerini kullandı. 

Vučić, ülkenin enerji kaynaklarını çeşitlendirme yolundaki diğer planlarını şöyle açıkladı: “Kuzey Makedonya’ya giden başka bir boru hattıyla, kendimizi Trans-Adriyatik ve Trans-Anadolu boru hatlarıyla (Azerbaycan’dan gaz taşıyan) ve Yunanistan’daki LNG terminalleriyle bağlayabiliriz”

t24

Read Previous

Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanovic, “tartışmalı yasayı” meclise geri yolladı

Read Next

Arnavutluk’ta “Kadınlar, barış ve güvenlik” etkinliği