Sırbistan Ordusu (VS), son beş senede havacılık, özel kuvvetler ve topçu birlikleri için satın aldığı yeni silahlarla harekat kabiliyetini önemli oranda artırdı.  

Hava Kuvvetleri

Son beş yıl içerisinde Sırbistan Ordusu’nun hava kuvvetleri envanterine, 14 helikopter eklendi. Ordu, Haziran 2016’da Rusya’dan iki Mi-17 transport helikopter aldı.

2017 senesinde Rusya’dan altı, Beyaz Rusya’dan ise dört MiG-29 savaş uçakları aldılar. Çin’den ise CH-92A model dronlar satın alındı.

Hava kuvvetlerinin silahlanma seferberliğine Sırbistan Askeri Teknik Enstitü’nün projesi küçük insansız uçak Vrabac (Serçe) da eklendi.

Özel kuvvetler

2017 senesinde hedefi gece tespit edebilme kapasitesine sahip “Dzim” ve “Moskito” optik elektronik sistemleri sergilendi.

Sırbistan’ın Özel Kuvvetleri için ayrıca 2018’de Belçika (FN SCAR) yapımı saldırı tüfekleri satın alındı. 

Özel kuvvetler 2020’den beri hedefleri vurmak için, her türlü hava koşulunda keşif yapabilen, 7.62 mm’lik bir makineli tüfek ve yarı otomatik bir el bombası fırlatıcısına sahip “Mali Miloš” insansız kara araçları kullanıyor.

Zırhlı Araçlar

Sırbistan ordusu, 2019’dan 2021’e kadar Rusya’dan 30 BRDM-2MS model zırhlı araç ve 30 T-72 B1MS tank bağışı aldı.  

Hava savunma sistemleri

Sırbistan Hava savunması, Rusya’dan satın alınan ve 2019’dan beri kullanılmaya başlanan 6 adet Pancir S1 hava savunma sistemi ile güçlendirildi.

Slovenya’dan da iki adet AN TPS-70 tipi radar satın alındı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Kosova’da günlük vaka sayısında artış

Sonraki Haber

Yunanistan, Ürdün ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi liderleri Atina’da bir araya geldi