Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ortak dijital turizm platformu kuracak

“Açık Balkan” inisiyatifi ülkeleri Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ortak dijital turizm platformu kurulması için anlaşmaya vardı.

MİA Belgrad muhabirinin haberine göre, Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Tatjana Matić, bugün Belgrad’da Arnavutluk Turizm ve Çevre Bakanı Mirela Kumbara Furji ile yaptığı görüşmenin ardından, Açık Balkan’ın üyesi olan iki ülkenin Kuzey Makedonya ile birlikte ortak bir dijital turizm teklifi platformu oluşturacağını söyledi.

Sırbistan ve Arnavutluk turizm bakanları, işgücü sıkıntısı sorununu çözmek için ortak bir bölgesel merkezin yanı sıra turist teklifinin dijitalleştirilmesiyle ilgili bir proje kurulduğunu da duyurdular.

Söz konusu platformun daha fazla işbirliği için belirli adımlar üzerinde anlaşmaya varılan Ohri’de turizm alanında iş birliği muhtırasını imzaladıktan sonraki ilk operasyonel toplantı olduğunu kaydeden Matić, kendisi ve Arnavutluk’tan meslektaşının, özellikle Çin ve diğer Asya ülkelerine yönelik turist teklifi söz konusu olduğunda, üçüncü pazarlarda işbirliğini ve ortak performansı geliştirmeyi görüştüklerini belirtti.

Matić, “Air Serbia” şirketinin yıl sonuna kadar Çin’e direkt uçuşlar kurmayı planladığını ve bu pazarlardaki ortak performansın yabancı turist sayısını önemli ölçüde artıracağını vurguladı.

Matic ve Kumbaro Furji, bölgesel entegrasyonun, özellikle turizm ve ticaret sektörlerinde başarıya ulaşmanın anahtarı olduğu konusunda fikir birliğine vardı.

Read Previous

K. Makedonya şampiyonu Shkupi, Şampiyonlar Ligi’nde ilk maçına çıkıyor

Read Next

Kovaçevski: Protestolarda NATO üyesi bir ülkeye yakışmayan şeyler planlanıyor