Sırbistan, Kosova’ya geçici araç uygulamasını kaldırdı

Sırbistan ile Kosova arasında araç plakaları konusundaki anlaşmazlık sona erdi.

Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda Brüksel’de çarşamba günü onbir saatlik müzakerelerden sonra Kosova ile Sırbistan arasında karşılıklı araç plakaları anlaşması sağlandı.

Diyalog Bakanı ve Başmüzakereci olan Edita Tahiri, bu anlaşma ile iki ülke arasında motorlu araç plakalarıyla ilgili karşılıklı prensibin belirlendiğini bunun ise bir ülkenin plakaları için geçerliğin diğer ülkeye de ait olduğunu belirtti ve bu anlaşmanın Sırbistan tarafından tek taraflı kararlaştırılan Kosova araçları için (geçici) prova uygulamasını kaldırdığını açıkladı.

Bu anlaşmayla aynıca ülkenin kuzeyinde bazı yerlerde illegal plakaların kullanımına son verildiğini söyleyen Tahiri, sürecin bu anlaşma ile öngörülen süre içinde tamamlanacağını ileri sürdü.

Diyalog Bakanı Tahiri, bu anlaşmanın sağlanması ve uygulanmasının iki ülke arasında ilişkilerin normalleştirilmesinin yararından olduğunu ve bu vesile ile anlaşmada arabuluculuk yaptığı nedeniyle Avrupa Birliği’ne teşekkür etti.

17 Şubat 2008’de Sırbistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana Kosova ile Sırbistan arasında toprak egemenliği tabanlı sorunlar yaşanıyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Yunan adalarına geçen mülteci sayısı artıyor

Read Next

Üsküp’te sabah saatlerinde hafif bir deprem kaydedildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *